Ministerstvo financií nerozumie, prečo sa Čaputová bez konzultácií priklonila k stanovisku rozpočtovej rady

Ministerstvo financií SR víta podpis prezidentky Zuzany Čaputovej pod dôležité zákony, nestotožňuje sa však s jej pripomienkami k štátnemu rozpočtu, pre ktoré hlava štátu zvažuje podanie na Ústavný súd (ÚS) SR. Stanovisko ministerstva TASR poskytli z tlačového odboru rezortu.

01.01.2024 14:21
debata (10)

Ministerstvo v stanovisku skonštatovalo, že nerozumie, prečo sa prezidentka jednostranne bez akejkoľvek konzultácie s predstaviteľmi rezortu priklonila k stanovisku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). „A to najmä po oficiálnom tlačovom vyhlásení MF SR, v ktorom rezort vyjadruje pochybnosti nad krokmi RRZ, ktoré sa v súčasnosti javia skôr ako politizácia a nie odborný prístup,“ poznamenalo ministerstvo.

Kamenický v Ide o pravdu: Rútime sa na útes a kormidlujeme Titanik, aby sme nenarazili
Video

V súvislosti so záverom RRZ okolo výdavkových limitov rezort poznamenal, že túto problematiku požadoval doriešiť s predstaviteľmi Rady už v júni 2022 počas bývalej vlády. „Keďže v tom čase a aj teraz je evidentná výrazná disproporcia medzi metodikou RRZ a MF SR,“ doplnil rezort financií. MF tiež pripomenulo, že na prípravu zákona o štátnom rozpočte malo sedem týždňov, pričom štandardný proces prípravy rozpočtu je podľa jeho slov sedem až deväť mesiacov.

Prezidentka podpísala zákon o štátnom rozpočte v piatok. Zároveň oznámila, že zvažuje podanie na ÚS z hmotnoprávnych aj procesných dôvodov, týkajúcich sa zákona. Vychádzala aj zo stanoviska RRZ, poukazujúcej na neistotu v prípade súladu schváleného rozpočtu s ústavnými pravidlami rozpočtovej zodpovednosti.

„Otázka, či proces prijímania štátneho rozpočtu môže byť hocijaký alebo musí spĺňať určité legislatívne parametre, ale najmä otázka, či rozpočtová zodpovednosť v ústave má byť rešpektovaná a reálne vynútiteľná voči vláde a parlamentu pri tvorbe rozpočtu, sú podľa prezidentky otázky, ktoré svojím významom ďaleko presahujú štátny rozpočet na jeden konkrétny rok a je dôležité poznať na ne odpovede bez ohľadu na súčasný politický kontext,“ uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo financií #Ladislav Kamenický #Zuzana Čaputová #rozpočet 2024