Ficov kabinet ukázal rozpočet. Sú v ňom nové dane pre 10-tisíc najbohatších aj daň zo sladených nápojov

Vláda Roberta Fica (Smer) zverejnila návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2024 až 2026, ktoré rezort financií predložil na rokovanie tripartity. Rozpočet dáva odpoveď na otázky, ako chce vláda skresať enormný deficit či kde chce zobrať peniaze na sociálne opatrenia.

10.12.2023 17:44
Robert Fico Foto: ,
Predseda vlády Robert Fico
debata (170)
Minister Kamenický predstavil 18 konsolidačných opatrení
Video
Zdroj: TA3

O rozpočte bude v pondelok rokovať hospodárska rada. Zároveň bude predmetom diskusie aj na finančnom výbore. Očakáva sa, že by mohla vláda rozpočte schváliť v stredu na výjazdovom rokovní v Trenčíne.

V budúcom roku chce kabinet znížiť schodok na 5,97 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Schodok tak má klesnúť o viac ako 0,5 percentuálneho bodu z úrovne 6,52 percenta HDP v tomto roku. Aj napriek snahe o konsolidáciu verejných financií, bude náš verejný dlh aj ďalej rásť.

Zníženie schodku chce vláda realizovať pomocou bankového odvodu, zvyšovaniu odvodov, predĺžením dane pre Slovnaft či zvyšovaním spotrebných daní. Okrem 18 opatrení, ktoré už boli predstavené tento týždeň, sa v rozpočte píše aj o ďalších daniach.

Od roku 2025 sa zvažuje zavedenie ďalších nových sadzieb dane z príjmu fyzických osôb. Opatrenie by sa malo dotknúť 10-tisíc najlepšie zarábajúcich. Do pokladnice by to malo priniesť viac ako 78 miliónov eur. Cieľom je zvýšiť progresivitu zdanenia, teda aby viac štátu platili lepšie zarábajúci.

Ďalšou novinkou je zavedenie spotrebnej dane zo sladených nápojov na konci roka 2024. „Po vzore OECD a EK sa má zdaňovať úroveň gramov cukrov na 100 ml. nápoja. Pri projekciách možného nastavenia sadzieb je možné očakávať celoročný výnos z dane v roku 2025 takmer 100 mil. eur,“ píše sa v materiáli.

V dokumente sa ďalej na obranu zavedenia novej dane píše, že zdanenie sladených nápojov je nástroj využívaný v mnohých krajinách s cieľom znižovať výskyt obezity či ďalších neprenosných chorôb súvisiacich so stravou. „Slovensko je v prevalencii nadváhy, obezity i cukrovky nad priemerom krajín EÚ a má šiesty najvyšší podiel dospelých ľudí s nadváhou (58,7 % v roku 2019) z krajín EÚ (priemer EÚ je 52,7 %),“ dodávajú autori rozpočtu.

170 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #rozpočet #Robert Fico