V slovenskej banke sa začne štrajk. Ľudia chceli vyššie platy a odmeny, bankári im ich nedali

Budúci týždeň v utorok začína štrajk zamestnancov UniCredit Bank. Vedenie banky na poslednom stretnutí so zástupcami odborov zotrvalo v nezáujme viesť sociálny dialóg. Ako ďalej pokračovala predsedníčka odborov v UniCredit Bank Jana Százsová, zamestnanci banky sa nechcú zmieriť s tým, že im druhý rok po sebe klesnú reálne mzdy.

06.12.2023 17:05
unicreditt Foto:
UniCredit bank
debata (14)

Ako tvrdí odborárka, banke rastú zisky a jej zamestnancom klesajú reálne mzdy. Platovo sú podľa nej podhodnotení voči sesterským bankám skupiny, ako aj voči iným bankám na Slovensku. „Banka odmietla aj návrh sprostredkovateľa kolektívneho vyjednávania a vyhýba sa férovému sociálnemu dialógu,“ hovorí Százsová. Štrajk preto začína v utorok 12. decembra o deviatej hodine ráno.

O mzdovom navýšení vyjednávajú už niekoľko mesiacov. Odborári pôvodne požadovali navýšenie miezd od januára 2024 o tohtoročnú mieru inflácie. Požadovali tiež vyplatenie dovolenkového príspevku v júli, a to vo výške 60 percent ich základnej mzdy.

UniCredit Bank Čítajte viac Vyhlásenie štrajku v slovenskej banke naberá na obrátkach. Dali nám ponižujúcu ponuku, tvrdia odborári

Nakoľko sa obe strany nevedeli dohodnúť, do kolektívneho sporu vstúpil sprostredkovateľ. Zamestnanci banky boli ochotní akceptovať jeho návrh, čím ustúpili zo svojich pôvodných požiadaviek. Napríklad s plošným zvýšením miezd o 10 percent a takisto aj s tým, že zvýšenie platov nepríde v januári, ale až v apríli.

Ako pokračovala Százsová, banka odmietla aj návrh sprostredkovateľa. Od apríla chce zvyšovať plošne platy len o sedem percent. Individuálne zvýši platy o ďalšie tri percentá zamestnancom, ktorí na rovnakých pozíciách zarábajú rozdielne výšky platov. Namiesto dovolenkového príspevku vo výške 60 percent mesačnej mzdy chce banka vyplatiť len 35 percent mesačnej mzdy v podobe koncoročného bonusu.

„Ani posledné rokovanie s vedením banky nič nezmenilo na jeho ponuke, ktorá je pre nás neprijateľná. Odmietame sa zmieriť s tým, že nám druhý rok po sebe klesnú reálne mzdy. Veľmi nemilo nás prekvapila reakcia vedenia banky na naše ústretové návrhy. Preto nám nič iné neostáva, ako vyhlásiť ostrý štrajk,“ uviedla Százsová. Súhlas so štrajkom podpísalo vyše 50 percent zamestnancov banky. Odborová predáčka predpokladá, že sa ho zúčastnia všetci jej kolegovia.

UniCredit Bank Čítajte viac Vysoké platy v bankách? Mýtus, vravia odborári. Zamestnanci UniCredit na Slovensku sú v štrajkovej pohotovosti

Szászová sa zároveň vopred ospravedlňuje klientom banky za prípadné nepohodlie, ktoré im môže spôsobiť táto situácia. „Veríme, že nás chápu a vnímajú, že bojujeme za spoločnú vec. A to dôstojné pracovné a mzdové podmienky a za úroveň sociálneho dialógu, ktorí si zaslúžime rovnaký, ako ľudia pracujúci v okolitých krajinách,“ dodala Szászová.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Odbory #štrajk #UniCredit Bank