Vláda schválila nové ceny plynu, elektriny a tepla na rok 2024

Domácnosti nezaplatia v budúcom roku za elektrinu, plyn a teplo viac ako v tomto roku. Na stredajšej tlačovej besede to sľúbila ministerka hospodárstva Denisa Saková. Vládny kabinet schválil všetky potrebné materiály, ktoré zabezpečia nezvyšovanie cien elektriny, plynu a tepla pre odberateľov, ktorým stanovuje ceny regulačný úrad.

06.12.2023 09:39 , aktualizované: 12:41
debata (261)

„To znamená, nikto na faktúre neuvidí nárast cien,“ zdôraznila Saková. „Z hľadiska cien elektriny a plynu domácnostiam nič zásadné nehrozí. Budú môcť pokojne vstúpiť do nového roka a ich rozpočty nebudú nijakým spôsobom dotknuté,“ dodal predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Saková a Pellegrini hovoria o cenách energií na rok 2024
Video

Na boj s drahými energiami vyčlení vládny kabinet podľa ministerky Sakovej 1,25 miliardy eur. „Kompenzácie sú zatiaľ plánované zo štátneho rozpočtu. Zatiaľ nie je možné ich plánovať z európskych prostriedkov,“ konštatoval Saková.

Olaf Scholz Čítajte viac Skoro každý druhý Nemec sa bojí budúcnosti, očakáva, že sa zhorší jeho ekonomická situácia

„Zastropovaním vybraných taríf v rámci elektroenergetiky a plynárenstva bude možné zabezpečiť nulové percentuálne zvýšenie regulovanej zložky koncových cien elektriny a plynu v roku 2024 oproti roku 2023 pre všetky skupiny koncových odberateľov elektriny a všetky skupiny odberateľov plynu,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v dôvodovej správe k schválenému nariadeniu vlády.

Návrhom nariadenia sa na rok 2024 ustanovuje v oblasti elektroenergetiky zastropovanie tarify za prístup do distribučnej sústavy, tarify za distribúciu elektriny, tarify za straty pri distribúcii elektriny, tarify za straty pri prenose elektriny, tarify za systémové služby, tarify za prevádzkovanie systému, tarify za prístup do prenosovej sústavy, tarify za prenos elektriny a tarify za straty pri prenose elektriny. V oblasti plynárenstva vláda schválila zastropovanie tarify za prístup do distribučnej siete, tarify za distribúciu plynu a tarify za krytie strát pri distribúcii plynu.

Ceny oznámila pred vládou Saková s Pellegrinim

Nariadenie následne umožňuje poskytovať kompenzácie na pokrytie nákladov vybraných účastníkov trhu súvisiacich so stanovením maximálnej výšky vybraných taríf pre všetkých koncových odberateľov elektriny a všetkých odberateľov plynu.

Pri dodávkach elektriny domácnostiam sa nezvýšia oproti tomuto roku ceny. Odberatelia z kategórie malých firiem, ktorým reguluje ceny energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), môžu podľa ministerky dokonca počítať s poklesom cien za dodávku elektriny o zhruba 10 %. Veľkí firemní odberatelia, ktorým regulačný úrad nereguluje ceny energií, budú mať ceny podľa zmlúv s dodávateľmi, ale v tejto kategórii odberateľov očakáva ministerka Saková pokles cien elektriny.

Ani za dodávky plynu nezaplatia domácnosti viac ako v tomto roku. Malým regulovaným podnikom podľa Sakovej poklesnú ceny za dodávky plynu o 20 %. U veľkých odberateľov je situácia podobná ako pri elektrine, ich ceny budú závisieť od zmlúv s dodávateľmi. Ministerka Saková však očakáva, že aj im sa cena za dodávka plynu v budúcom roku zníži.

Teplo malo podľa ministerky Sakovej zdražieť v budúcom roku o 40 %. Ministerka však sľubuje, že ani za teplo domácnosti ani malí podnikatelia nezaplatia v budúcom roku viac, všetky poplatky totiž podľa nej zostávajú na úrovni tohto roka.

Andrej Juris Čítajte viac Šéf regulátora energií hovorí o cenách elektriny a plynu na rok 2024

V budúcom roku sa podľa ministerky Sakovej nezvýšia ani distribučné poplatky, ktoré vstupujú do koncových cien energií. Distribučné poplatky pri elektrine mali vzrásť o 20 % a pri plyne o 6 %. „Distribučné poplatky sa stropujú na úroveň tohto roku aj pre domácnosti, aj pre podnikateľov. To znamená, že čo sa týka distribučných poplatkov, nikto neuvidí nárast,“ podotkla Saková.

Pre podnikateľov, samosprávy či rôzne organizácie budú aj v budúcom roku platiť kompenzačné mechanizmy, ktoré nastavila ešte vláda Eduarda Hegera. To znamená, že budú môcť ministerstvo hospodárstva požiadať o kompenzácie, ak pri cene plynu prekročia sumu 99 eur za megawatthodinu a pri elektrine 199 eur za megawatthodinu. „Všetky kompenzácie bude riešiť ministerstvo hospodárstva s dodávateľmi či distribútormi energií,“ konštatovala Saková.

Andrej Juris Čítajte viac Šéf ÚRSO hovorí, prečo ceny energií na trhoch klesajú a aj tak hrozia dvojnásobné účty za plyn

Ministerstvo hospodárstva sa zamýšľalo aj nad adresnou pomoc v boji s drahými energiami. Podľa ministerky Sakovej však na to už nezostával čas. „Priznám sa, že vzhľadom na to, že táto vláda bola menovaná 25. októbra a zdedili sme nejaký balík úloh, ktorý tu nebol spravený, tak vzhľadom na krátkosť času sme neboli schopní pripraviť spravodlivejšie varianty riešenia,“ uzavrela Saková s tým, že do budúcnosti nie je vylúčené nepomáhať odberateľom energií, ktorí si vykurujú bazény.

261 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlas #Peter Pellegrini #Denisa Saková #ceny plynu a elektrickej energie