Fico ustúpil Dankovi. Rodičovský dôchodok zostane, vyplácať ho však budú inak

Predseda SNS Andrej Danko oznámil „prvé politické víťazstvo“ svojej strany v rámci koalície. Potvrdil, že rodičovský dôchodok zostane v rovnakej podobe ako doteraz a zmeny nastanú iba pri jeho vyplácaní. Po novom budú dôchodcovia namiesto plánovanej každomesačnej platby dostávať peniaze raz ročne v júni. Na budúci rok tak penzisti dostanú dve veľké dávky: rodičovský dôchodok aj plný 13. dôchodok.

04.12.2023 18:09
debata (13)
Premiér Fico prezradil, čo bude s dôchodkami.
Video
Zdroj: TV Pravda

Premiér a predseda strany Smer Robert Fico potvrdil, že vláda v rámci chystaného rozpočtu na budúci rok nebude znižovať sociálny štandard. Potvrdil, že rodičovský dôchodok bude v plnom rozsahu vyplatený v júni 2024 za celý rok. Vláda na to zoberie peniaze z druhého piliera. „Znížime odvod v druhom pilieri z 5,5 percenta na štyri percentá a získané zdroje, ktoré zostanú v Sociálnej poisťovni, sa použijú na vyplatenie rodičovského dôchodku,“ zdôraznil premiér.

krúžkovanie, Milan Krajniak Čítajte viac Priemerné predčasné dôchodky sú vyššie ako riadne. Záujem o skorší odchod do penzie prináša problémy

Proti zmenám, ktoré avizoval minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas) však ako prvý v rámci koalície verejne vystúpil minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS, ŽIVOT – NS). „SNS si myslí, že rodičovský dôchodok je dobrý inštitút a myslíme si tiež, že by mal byť zachovaný," vyhlásil v tejto súvislosti Taraba. Pred kľúčovým rokovaním vlády z pohľadu udržania rodičovských dôchodkov minister vyhlásil, že je vďačný za jeho zachovanie.

Svojho ministra v súvislosti s prísľubom ponechania rodičovského bonusu podporil aj Danko. „Toto je prvé politické víťazstvo SNS nad Smerom a Hlasom, rodičovský dôchodok ostane. Je to dobrý inštitút," povedal šéf SNS ešte v nedeľnej relácii televízie Markíza Na telo. Na koaličných partnerov podľa vlastných slov zatlačil tým, že ak by na rodičovskom dôchodku nebola zhoda, SNS nepodporí rozpočet na budúci rok.

Tomášove zmeny neprešli

Minister práce Tomáš vďaka balíku zmien, ktorý sa týka vyplácania dôchodkov, chcel pomocou transformácie rodičovského bonusu priniesť do štátnej kasy 315 miliónov eur. Opatrenie, ktoré sa v roku 2022 exministrovi práce Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) podarilo pretlačiť aj do ústavy, malo prejsť od januára budúceho roka výraznou zmenou.

Nový šéf rezortu práce totiž navrhol, aby sa od 1. januára 2024 rodičovský bonus vyplácal z dvoch percent z daní z príjmov fyzických osôb. To malo v praxi vyzerať tak, že dieťa by si samo určilo, či svoje dve percentá z daní odovzdá tak ako doteraz mimovládnym organizáciám, alebo svojim rodičom. To sa stretlo s negatívnym ohlasom tak od neziskoviek, ako aj od opozície, ktorá vláde vyčítala, že dôchodcovia by dostali menej peňazí, ako dostávali doteraz.

Rodičovský dôchodok v číslach

  • Sociálna poisťovňa posúdila 1,150 milióna nárokov.
  • Nárok vznikol 926 837 pobera­teľom.
  • Nárok nevznikol 221 248 pobera­teľom.
  • Priemerná suma rodičovského dôchodku bola 26,10 eura mesačne (jeden rodič za všetky deti)
  • Maximálna výška od 1 dieťaťa: 21,80 eura mesačne za 457 444 detí
  • Najvyššia suma rodičovského dôchodku + počet poberateľov: 192 eur mesačne / 2 poberatelia / 11 detí
  • Maximálna výška rodičovského dôchodku od 1 dieťaťa: 21,80 eura mesačne za 457 444 detí
  • Rodičovský dôchodok od najvyššieho počtu detí: 140 eur mesačne / 13 detí

ZDROJ: Sociálna poisťovňa

Platí pritom, že rodič mohol od jedného dieťaťa dostať mesačne maximálne 21,80 eura. Priemerná suma tohto typu dôchodku na jedného rodiča za všetky deti bola 26,10 eura. To znamená, že priemerný rodičovský dôchodok za rok predstavoval 313 eur. Exminister práce za SaS Jozef Mihál pritom podotkol, že Tomášove zmeny vo výpočte rodičovských dôchodkov by znamenali, že starobní penzisti by prišli o 90 percent z aktuálnej výšky rodičovského bonusu. Dôchodcovia by tak namiesto stoviek eur dostali v takomto prípade len desiatky eur.

erik tomáš Čítajte viac Tomáš zatriasol ministrom Kamenickým a vypadlo z neho 220 miliónov eur. Koalícia zvýši dôchodcom „vianočný bonus“

Na budúci rok však podľa ministra Tomáša bude nakoniec odhadovaná výška celoročného priemerného rodičovského dôchodku 338,8 eura. „Keďže je toto dohodnuté riešenie v súlade s ústavou, tak nemusíme vstupovať do mechanizmu dvoch percent z daní z príjmov a tento mechanizmus zostáva definitívne zachovaný," vyhlásil Tomáš.

Sociálne štandardy nechcú znižovať

Ak by prešiel Tomášov návrh v pôvodnom znení, zmeny by sa dotkli viac ako 920-tisíc dôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa už priznala nárok na rodičovský bonus. Počítalo sa pritom s tým, že od budúceho roka by títo dôchodcovia dostávali príspevok z rodičovského bonusu postupne každý mesiac. Všetko však napokon zostane tak ako doteraz a rodičovský bonus bude rovnako ako tento rok aj v roku 2024 vyplatený v jednej dávke.

Vláda pod Ficovým vedením však nemá peňazí na rozdávanie nazvyš. Trinásty dôchodok v plnej výške približne 606 eur pritom bude štátnu kasu stáť takmer 800 miliónov eur a vláda počítala s tým, že stámilióny eur na túto dávku zabezpečí práve zmena vo vyplácaní rodičovského bonusu.

O tieto peniaze teraz vláda príde, pričom avizuje, že ich chce získať pomocou zníženia odvodov do druhého piliera o 1,5 percentu­álneho bodu. Táto zmena sa celkovo dotkne viac ako 1,8 milióna ľudí, ktorí si odvádzajú peniaze do sporiaceho piliera.

Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora pritom vo svojom konsolidačnom balíčku so stovkami opatrení v podobe „lego kociek“ vypočítala, že úplné zrušenie rodičovského dôchodku by do štátnej kasy na budúci rok prinieslo 149 miliónov eur. V ďalšom roku 2025 by už malo ísť o 334 miliónov eur a v roku 2026 dokonca o 362 miliónov eur.

SR premiér Fico ministerstvá návšteva MF Kamenický BAX Čítajte viac Fico a jeho ministri majú nový program. Prídu nové dane, nové dávky aj dôchodky. Ako to zasiahne ľudí?

Tieto peniaze by tak mohli patriť do celého balíka približne šiestich miliárd eur, ktoré musí nová vláda ušetriť, ak chce splniť svoj prísľub, že bude konsolidovať verejné financie. Aktuálne vyhlásenie premiéra o neznižovaní sociálnych štandardov však naznačuje, že vláda sa vydala opačnou cestou.

Ekonóm Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster v tomto kontexte zdôraznil, že verejné financie Slovenska sú vo vysokom riziku a na tento rok je očakávaný deficit verejných financií vo výške približne sedem miliárd eur. Vláda pritom ešte tento rok dôchodcom sľúbila vyplatenie vianočného príspevku vo výške 300 eur, čo nás bude celkovo stáť ešte 440 miliónov eur navyše. Čo sa týka budúceho roka, okrem spomínaných približne 315 miliónov eur, ktoré mala priniesť zmena vyplácania rodičovského bonusu, vo vzduchu visí aj ďalších asi 124 miliónov eur potrebných na financovanie 13. dôchodkov.

Fico spolu so šéfom parlamentu a predsedom koaličnej strany Hlas Petrom Pellegrinim napriek tomu verejnosť upokojujú, že zvyšovanie deficitu nehrozí. „Deficit bude v roku 2024 nižší, ako bol tento rok,“ zdôraznil Pellegrini.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodky #Erik Tomáš #rodičovský dôchodok