Mimoriadny príspevok pre dôchodcov narobí problémy. Diera v štátnom rozpočte sa zvýši, upozorňujú ekonómovia

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) výrazne zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy na tento rok. Oproti prognóze spred mesiaca stúpol odhad schodku z 5,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 6 %. Je to teda rast o 539 mil. eur.

30.11.2023 13:58
smer, fico Foto: ,
Ladislav Kamenický, Robert Fico a Richard Takáč.
debata (6)

Deficit tak môže dosiahnuť 7,31 mld. eur. K zhoršeniu odhadu prispeli podľa rozpočtovej rady najmä výdavky na mimoriadny príspevok pre dôchodcov.

energie Čítajte viac Koniec doplácania na susedov. Začali platiť veľké zmeny pri vykurovaní, dotkne sa to účtov za teplo

V porovnaní s celkovým rozpočtom schváleným na rok 2023 rada prognózuje deficit formálne nižší o 0,4 % HDP. To podľa nich znamená, že riziko prekročenia celkového rozpočtu ostáva naďalej nízke. Ministerstvo financií v poslednom zverejnenom odhade predpokladá tohtoročný deficit vo výške 7,55 mld. eur, resp. 6,2 % HDP. V porovnaní s ním je odhad RRZ nižší o 0,2 % HDP. V porovnaní s plánovaným deficitom mimo rezervy na energopomoc sa, naopak, odhaduje deficit vyšší až o 973 mil. eur, resp. 0,8 % HDP.

Očakávané výdavky na opatrenia vlády súvisiace s kompenzáciou cien energií dosahujú 2,97 mld. eur, resp. 2,4 % HDP. Z toho výdavky v sume 1,1 mld. eur, teda 0,9 % HDP, by mali byť financované z fondov EÚ. Po zohľadnení rozpočtovanej rezervy, výnosu zo solidárneho príspevku a zo zdanenia nadmerných príjmov z predaja elektriny je celkový negatívny vplyv opatrení na deficit nižší oproti rozpočtu o 1,47 mld. eur, teda 1,2 % HDP.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #deficit #dôchodky #štátny rozpočet #RRZ