Vláda schválila pomoc s drahými hypotékami. Bonus bude do výšky 1 800 eur, koho sa týka?

Vládny kabinet schválil očakávanú pomoc s drahými hypotékami. Spätne sa bude týkať roku 2023 a pomoc bude pokračovať aj novým príspevkom v roku 2024.

29.11.2023 12:27 , aktualizované: 13:02
Robert Fico, Robert Kaliňák, úrad vlády Foto: ,
Premiér Robert Fico a minister obrany Robert Kaliňák prichádzajú na rokovanie vlády.
debata (12)

Pomoc v rámci boja so zvýšenými úrokmi na hypotékach už má reálne kontúry. Vládny kabinet v stredu s pripomienkami schválil materiál zavádzajúci daňový bonus, ako aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa totiž podľa rezortu financií zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácnosti. Avšak, kto by si chcel štátnu pomoc nárokovať neoprávnene, čaká ho pokuta.

Pomoc s hypotékami v roku 2023

Úpravou zákona o dani z príjmov sa zavedie nový daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky. Ten si daňové subjekty môžu uplatniť za rok 2023 v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní. Zároveň sa pri zmluvách o úvere na bývanie uzavretých od 1. januára 2024 upravujú podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky.

energie Čítajte viac Koniec doplácania na susedov. Začali platiť veľké zmeny pri vykurovaní, dotkne sa to účtov za teplo

Pôvodne nastavené podmienky sa uplatnia poslednýkrát na zmluvy uzavreté najneskôr do 31. decembra 2023. Nové podmienky navrhované pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky na bývanie obsahujú zvýšenie maximálneho príjmu z 1,3 na 1,6-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca určeného v navrhovanom ustanovení a zvýšenie maximálnej možnej hranice pre uplatnenie tohto daňového bonusu zo 400 eur na 1 200 eur. Nové podmienky sa prvýkrát uplatnia pri zmluvách uzavretých od budúceho roka. Daňovník si môže uplatniť iba jeden z daňových bonusov zameraných na podporu bývania.

Ak sa zistí, že daňovník si uplatnil daňový bonus na zaplatené úroky neoprávnene, napríklad vtedy, keď nehnuteľnosť prenajíma, daňový bonus bude musieť vrátiť a dostane pokutu. Tá sa bude počítať za každý deň od lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom si uvedený daňový bonus klient uplatnil, až do začatia daňovej kontroly, a to vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky, najmenej však vo výške 10 % p.a. Napríklad ak si daňovník uplatní za rok 2023 daňový bonus vo výške 1 200 eur a správca dane pri kontrole v roku 2029 zistí, že nárok si klient uplatnil neoprávnene, môže dostať pokutu aj 648 eur.

Navrhovaný daňový bonus sa bude týkať všetkých úverov na bývanie, pri ktorých sa zvýšila zaplatená splátka v roku 2023 oproti splátke v roku 2022. Daňovým bonusom je suma vo výške 75 % vypočítaného rozdielu, najviac však 1 800 eur ročne. Podmienkou pre možnosť odpočítania navrhovaného nového daňového bonusu je výška ročného zdaniteľného príjmu za predchádzajúce zdaňovacie obdobie najviac vo výške 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca, pričom daňovník nehnuteľnosť nesmie prenajímať.

Pomoc s hypotékami v roku 2024

Štát by mal oprávneným osobám od budúceho roka prispievať na zvýšenú úhradu splátky úveru, ku ktorej môže dôjsť pri jeho refixácii na bývanie. Výška príspevku ako novej štátnej sociálnej dávky by mala byť 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne. Vyplýva to z návrhu zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý v stredu schválila vláda. Zároveň navrhuje Národnej rade (NR) SR prerokovať zákon v skrátenom legislatívnom konaní.

„V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností, čím môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu platobnej schopnosti obyvateľov splácať úvery na bývanie dôsledkom nárastu ich úrokovej sadzby,“ uviedol rezort.

Vláda súčasne navrhla možnosť ustanoviť v zákone o štátnom rozpočte odlišnú výšku príspevku na príslušný rozpočtový rok. Na účely poskytovania príspevku má byť stanovená maximálna hranica výšky priemerného príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vo výške najviac 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom (ŠÚ) SR za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem.

Nárok na príspevok majú mať občania, ktorí zmluvu o úvere na bývanie uzatvorili pred 1. januárom roku 2024. „ÚPSVaR by mal príspevok vyplácať mesačne pozadu najneskôr do konca kalendárneho mesiaca po nasledujúcom kalendárnom mesiaci, v ktorom občan plnil podmienky nároku,“ doplnil v návrhu rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vláda taktiež navrhuje upraviť zákon o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov pre umožnenie poskytovania informácií o úveroch medzi poskytovateľmi úverov na bývanie a Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2024.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #úver #splátky hypotéky