Sulík bráni svoju výstavu v Dubaji. Celé je to inak, ušetril som milión eur

Šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík sa bráni obvineniu z nehospodárne použitých peňazí a z pitia alkoholu za štátne, ktoré sa malo udiať na medzinárodnej výstave Expo Dubaj. Na podozrenia upozornil bývalý minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) a koncom minulého týždňa aj Národný kontrolný úrad (NKÚ). Úrad upozornil, že sa premrhalo vyše 600-tisíc eur, pričom ďalších 400-tisíc eur je predmetom súdnych sporov.

28.11.2023 17:12 , aktualizované: 18:10
debata (94)
Richard Sulík reaguje na výsledky kontroly
Video
Zdroj: TV Pravda

„V papieroch nebol poriadok, to beriem,“ vyhlásil Sulík s tým, že súhlasí, že nebolo všetko riadne zaúčtované. Pripomína, že aj napriek podozreniam ušetrili milión eur oproti prvotne schválenému rozpočtu na výstavu. Povedal, že nemá najmenší dôvod predpokladať, že došlo k sprenevere alebo ku krádeži peňazí. „Nedošlo ani len k nehospodárnemu konaniu,“ dodal.

richard sulík Čítajte viac Kontrolóri vydali správu o tom, čo sa dialo v Expo Dubaj za Sulíka. Premrhali sa státisíce eur

Podľa Sulíka bol rozpočet navýšený zo 7,75 milióna na 8,7 milióna eur, čo bolo schválené aj vládou. „Ušetrili sme milión eur, čo vláda pôvodne plánovala dať na Expo Dubaj,“ vysvetlil. Porovnal to s výstavou v japonskej Osake, ktorá by mala stáť Slovensko vyše 20 miliónov eur.

Karel Hirman prezrádza, čo našiel po Sulíkovi z Dubaja
Video
Zdroj: TV Pravda

Šéf liberálov sa bráni aj tým, že nemal možnosť sa k správe vyjadriť pred jej zverejnením a nikde v správe nie je, že pochybil minister, teda štatutár. „To tam nikde nenájdete. To je najdôležitejší moment celej správy,“ dodal s tým, že ak by bol býval pochybil, tak by to bolo aj napísané v tej správe.

Vyjadril sa aj k téme reštaurácie, kde podľa kontrolórov nebolo uhradené nájomné v celkovej sume 162 800 eur. „Reštaurácia vdýchla pavilónu život. Keď máte len mŕtvy pavilón, tak nikto o vás ani nezakopne,“ povedal. Ministerstvo nakúpilo pre potreby reštaurácie alkohol za vyše 106-tisíc eur.

Richar Sulík Čítajte viac Na východe Slovenska treba postaviť novú jadrovú elektráreň, vyhlásil Sulík a odhalil vytipované lokality

Podľa kontrolórov sa nepreukázalo, ako sa s ním ďalej narábalo. Sulík sa bráni tým, že „doviezť do Dubaja alkohol je ťažšie ako atómová fyzika“. „Ak dubajské firmy nemajú v ponuke slovenské pivo a hovoria, že je to náročný proces, tak obe firmy odmietli zaradiť slovenské pivo a víno do sortimentu,“ vysvetlil s tým, že je okolo toho spor medzi vládou a majiteľom reštaurácie.

„Jedine MH bolo oprávnené mať registrovanú pokladňu. Všetky tržby tak išli na účet MH, ktoré ich následne odovzdávalo prevádzkovateľovi reštaurácie. MH inkasovalo 848.000 eur a poukázalo prevádzkovateľovi 708.000. Zostatok 140.000 eur MH zadržalo. Alkohol v sume 106.700 eur nebol predmetom tohto zúčtovania, ale bol prevzatý prevádzkovateľom. Nemám najmenší dôvod predpokladať, že došlo k sprenevere alebo krádeži peňazí,“ uzavrel Sulík.

V neposlednom rade sa Sulík vyjadril aj k piatim apartmánom, kde hostia a delegácia spali za vyše 164-tisíc eur. Podľa kontrolórov apartmány využívali zdarma ľudia, ktorí neboli hosťami ani členmi delegácie. „V apartmánoch som nikdy nebol a ani nikdy nespal. Nemám vedomosť, že by tam prespávali iné osoby, než ktoré na Expe pracovali,“ povedal na tlačovej konferencii Sulík s tým, že hostesky tam pracovali ako včeličky. Podľa neho skutočnosť, že to nie je riadne zdokumentované, tak ešte neznamená, že tam prespávali ľudia, ktorí tam spať nemali. Na záver navrhol, aby sa všetky finančné nezrovnalosti vyrovnali mimosúdnou cestou.

Karel Hirman Čítajte viac Exminister Hirman: To, čo spravil Putin, si nedovolil nikto pred ním. Strelili si s Gazpromom do nohy

Vyšší náklad na prenájom priestorov vznikol podľa neho najmä zo šesťmesačného meškania výstavy, ktorá sa pre pandémiu preložila na apríl 2021. Dodal, že čo sa týka nevyúčtovaného ubytovania, nemá vedomosť o tom, že by v apartmánoch prenocovali iné osoby, ako tie, ktoré pracovali v pavilóne. „Keby tam mohol spávať kde-kto, neušetríme milión eur,“ konštatoval Sulík.

Koncom minulého týždňa NKÚ informoval, že na základe ich kontroly MH pri príprave a organizácii Svetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát zlyhalo. Podľa NKÚ bolo 634.000 eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne, pričom vyše 400.000 eur súvisiacich s reštauráciou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je predmetom súdnych sporov. Rezort hospodárstva podľa NKÚ nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia.

94 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #Expo v Dubaji #strana SaS