Menia prácu a niektorí predávajú veci z domu. Tohtoročné zdražovanie výrazne zatlačilo na peňaženky Slovákov

Tohtoročný vysoký rast cien tovarov a služieb prinútil mnohých Slovákov výraznejšie sa uskromniť a obmedziť financie na viaceré položky. Štyria z desiatich opýtaných sa museli výrazne obmedziť v prípade investície do kúpy auta, drahšej kozmetiky, šperkov či dovolenky.

20.11.2023 09:40
žena, peniaze, mladá žena, bankovky Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Traja z desiatich výraznejšie priškrtili výdaje na zábavu, kúpu elektroniky či kníh. Štvrtina ľudí zásadnejšie šetrila na svojich koníčkoch, vybavení domácnosti, darčekoch alebo oblečení. Na druhej strane, najmenej sa obmedzovali v prípade platieb za jedlo a stravovanie, aktivity detí či za vzdelanie. Vyplynulo to z prieskumu pre spoločnosť Home Credit.

chladnička, žena, potraviny, plytvanie, zelenina Čítajte viac Nové čísla rastu cien: Zdražovanie výrazne poľavuje (+ grafy)

Mnohí pod ťarchou vyšších životných nákladov museli riešiť zmenu práce, aby sa dostali k vyššiemu zárobku. Jedenásť percent opýtaných z tohto dôvodu zmenilo robotu a štyria z desiatich o tom uvažovali. Ďalšiu prácu k tej súčasnej, pre finančné prilepšenie, si našlo štrnásť percent ľudí.

Na otázku, či v poslednom roku predali nejakú hodnotnejšiu vec na získanie ďalších peňazí, odpovedalo pozitívne 11 percent opýtaných. Najčastejšie išlo o elektroniku a spotrebiče, ďalej to bolo auto alebo motorka, nasledovali šperky, hodinky, potom oblečenie a obuv. Osem percent respondentov predalo dokonca svoju nehnuteľnosť.

škola, školské pomôcky, nákup, papiernictvo, príspevok, Senica Čítajte viac Väčšinu Slovákov zdražovanie potápa. Vysoké ceny v obchodoch nezvládajú a zadlžujú sa

Jednou z možností, ako v súčasnej dobe ušetriť nejaké peniaze, je aj konsolidácia, teda spojenie viacerých úverov do jedného. Podľa aktuálneho prieskumu sa pre takýto krok rozhodlo 19 percent opýtaných. Nejakú pôžičku momentálne spláca 45 percent Slovákov, najčastejšie jednu, no je tu 29 percent takých, ktorí ich majú aj viac ako päť. Najviac ľudí, a to 62 percent, má neúčelovú hotovostnú pôžičku, 17 percent spláca kreditnú kartu, potom sú to splátky auta, nákupy na splátky, kontokorentné úvery a krátkodobé pôžičky.

Reprezentatívny prieskum od 26. októbra do 2. novembra 2023 uskutočnila agentúra Stem/Mark pre Home Credit Slovakia.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #financie #zdražovanie