Exminister práce Richter potvrdil nové dane. Prídu už od nového roka, vláda plánuje viac zmien

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) zvýši spotrebné dane na tabak a lieh už od začiatku budúceho roka. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to naznačil šéf poslaneckého klubu strany Smer-SD Ján Richter. „Očakávam, že na decembrovej schôdzi, keď sa bude prijímať štátny rozpočet, pred jeho predložením bude skupina zákonov, ktorá bude definovať odpoveď na tieto otázky," povedal k rokovaniu parlamentu.

19.11.2023 14:34
SR NRSR 3.schôdza PVV predloženie rokovanie BAX Foto:
Poslanec NRSR Ján Richter (Smer-SD) vyčlenil pre asistentku Veroniku Pazičovú odmenu 3521 eur mesačne
debata (567)

Ako dodal, „celkom iste" medzi týmito návrhmi budú návrhy na zvýšenie daní na tabak a lieh. „Nie sme prví, skoro každá vláda celkom prirodzene siahne do tohto portfólia," dodal. Predpokladá, že zvýšenie daní na tabak a lieh sa premietne už do príjmov budúcoročného rozpočtu verejných financií.

Vláda Roberta Fica chce zvýšiť daňové zaťaženie občanov. Plánuje zaviesť vyššiu progresivitu pri zdaňovaní príjmov fyzických osôb, upraviť daňový bonus na dieťa, zvýšiť zdanenie nehnuteľností, ako aj zvýšiť dane z tabaku a liehu.

Michal Horváth Čítajte viac Vláda ukazuje prvé návrhy, komu chce zvyšovať dane. Viac zaplatia majitelia nehnuteľností aj fajčiari

V oblasti zdanenia príjmov fyzických osôb vláda navrhne zaviesť vyššiu progresivitu úpravou pásiem základu dane bez negatívneho dopadu na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a sociálne spravodlivejšie chce nastaviť daňový bonus na dieťa.

Vláda tiež navrhne zvýšiť zdanenie nehnuteľnosti zohľadnujúc sociálny štandard obyvateľov bez negatívneho vplyvu na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Vlastníkov viacerých nehnuteľností určených na bývanie v prípade druhej a ďalšej takejto nehnuteľnosti chce kabinet zdaniť vo väčšom rozsahu. Zvyšovaním daní z tabaku a liehu plánuje vláda bojovať s negatívnymi externalitami. Zváži aj zavedenie dane zo sladených nápojov. Kabinet chce tiež zvýšiť význam environmentálneho zdaňovania.

Vládny program hovorí aj o zjednodušení platenia daní a odvodov. Vláda plánuje obnoviť reformný zámer zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov tak, aby miestom ich výberu bola finančná správa. Jedným zo základných predpokladov tejto reformy je zavedenie ročného zúčtovania sociálnych odvodov.

Za účelom zlepšenia peňažných tokov, rozvoja podnikateľskej činnosti spoľahlivých hospodárskych subjektov a zvýšenia atraktivity Slovenska pre realizáciu dovozov tovaru z tretích krajín vláda zváži zavedenie samozdanenia pri dovoze tovaru do tuzemska. Vláda sa tiež zaväzuje eliminovať legislatívne medzery umožňujúce agresívne daňové plánovanie a podporujúce škodlivé daňové praktiky.

567 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #tabak #lieh