Prišlo nové hodnotenie financií, ktoré sa očakávalo. Od Fica chcú jasné kroky

Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Potvrdenie ratingu podľa agentúry odráža stále relatívne odolné hospodárstvo voči vplyvom vojny na Ukrajine a očakávania o postupnom znižovaní deficitu verejných financií v nasledujúcich dvoch až troch rokoch. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva financií.

18.11.2023 08:12
fico Foto: ,
Robert Fico na sneme strany Smer.
debata (63)

Po tom, čo sa slovenské verejné financie dostali pod drobnohľad pre najhoršie deficity v rokoch 2023, 2024 a 2025 v celej Európskej únii, správa ratingovky sa veľmi očakávala. Mnoho odborníkov očakávalo zhoršenie ratingu, ktorý by dostal vládu pod tlakom, no nestalo sa tak. Napriek tomu očakávajú od vlády jasné kroky – znižovanie deficitu.

V tomto roku sa inflácia spomalí na 10,9 % a v budúcom roku by mala dosiahnuť úroveň 5,5 %, čo by následne malo podľa agentúry podporiť domáci dopyt v budúcom roku. „Politická neistota v minulých rokoch prispela k narastajúcim deficitom, ktoré by bez konsolidačných opatrení mohli pretrvávať,“ uvádza agentúra S&P vo svojej správe.

SR Bratislava Politika Fico Premiér Ministerstvá Návšteva BA Čítajte viac Ficovi odsýpa čas, zahraničie ho sleduje. Čo sa stane, ak stratí jeho dôveru? Ako je na tom Slovensko s bankrotom?

Ďalej v nej očakáva rast našej ekonomiky o 1,3 % v tomto roku a 2,0 % v budúcom roku. „Očakávame, že export bude v rokoch 2023 a 2024 pokračovať v expanzii, aj keď miernejšie vzhľadom na nižší dopyt na kľúčových exportných trhoch Slovenska,“ hodnotí agenttúra S&P.

Rast investícií na Slovensku podľa agentúry podporí najmä výraznejšie čerpanie eurofondov. Oživenie rastu HDP v eurozóne o 0,9 % v roku 2024 a 1,5 % v roku 2025 podľa agentúry síce pridáva potenciál rastu exportu Slovenska, ale do veľkej miery závisí od výkonnosti nášho automobilového sektora.

63 debata chyba
Viac na túto tému: #dlh #deficit