Ficova vláda chce zabrániť špekuláciám s pôdou, zavedie nové opatrenia. Analytici pred zmenami varujú

Vláda Roberta Fica vo svojom programovom vyhlásení deklaruje ambíciu zabrániť špekuláciám s pôdou zabezpečením predkupných práv pre štát či samosprávy. Analytici Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) tento zámer hodnotia ako rizikový.

17.11.2023 13:00
fico Foto: ,
Robert Fico na sneme strany Smer.
debata (9)

„Už v minulosti sa zákon o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskej pôde menil a Ústavný súd neskôr rozhodol, že opatrenia tohto typu neprimerane zasahujú do vlastníckych práv," upozornili.

Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva je podľa INESS napísané podobne všeobecne ako ostatné celky. „Pozitívne hodnotíme to, že vláda už neoperuje s pojmom sebestačnosť ako takmer všetky predchádzajúce vlády, ale chce podporiť potravinovú bezpečnosť. Akými prostriedkami, to je však definované len veľmi vágne," upozorňujú analytici. Pozitívne hodnotia deklarovanú snahu o usporiadanie pozemkového vlastníctva prostredníctvom pozemkových úprav.

fico, blaha Čítajte viac 1 800 eur na rok a potom zaplatenie úrokov. Finanční odborníci hodnotia Ficov nápad uhradiť splátky hypoték

„Rozdrobené vlastníctvo pôdy na Slovensku brzdí inovácie na vidieku a vedie k zbytočným vlastníckym sporom. Tichým svedkom tohto stavu je nízka trhová cena nájmov pôdohospodárskej pôdy," uviedli.

Vláda tiež neopomenula Slovenský pozemkový fond, ktorý chce „ozdraviť“, opäť bez špecifikácie konkrétnych krokov. „Slovenský pozemkový fond bol v minulosti zdrojom mnohých korupčných káuz, čo vedie k nízkej dôveryhodnosti tejto inštitúcie. Okrem toho nemá zákonné lehoty na vyjadrenia, čo brzdí rozhodovacie procesy v prípade, že súkromná osoba alebo aj samosprávy potrebujú zriadiť vecné bremeno na prístup k svojim pozemkom, alebo majú záujem o odkúpenie menších parciel," upozorňujú analytici INESS. Pozitívne hodnotia to, že vláda v strednodobých prioritách definuje snahu o zavedenie týchto lehôt.

„V oblasti pôdohospodárstva je oproti predvolebným vyjadreniam a programom v programovom vyhlásení vlády viac rozumných návrhov, ich špecifikácia je však pomerne vágna a nevieme vyhodnotiť, ako budú nakoniec implementované v praxi, teda či budú viesť k zvýšeniu konkurencieschop­nosti slovenských farmárov a vyššej pridanej hodnote sektora pre širokú verejnosť," dodali analytici INESS.

Ladislav Kamenický Čítajte viac Absolútne mimo kontroly. Kamenický hovorí, že musíme šetriť. Otvorene potvrdil novú daň, no DPH to nebude

Vláda vo svojom programe na štyri roky hovorí o vypracovaní komplexnej právnej úpravy trhu s poľnohospodárskou pôdou tak, aby sa zabránilo jej nadmerným, špekulatívnym nákupom a vytvorili sa optimálne podmienky pre jej obhospodarovanie aktívnymi poľnohospodármi. Plánuje tiež zakotviť systém predkupných práv pre štát, obce a vyššie územné celky na účely výstavby stavieb a infraštruktúry vo verejnom záujme.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #INESS #vlastníctvo pôdy #vláda Roberta Fica