Nové čísla rastu cien: Zdražovanie výrazne poľavuje (+ grafy)

Medziročná inflácia v októbri dosiahla 7,1 %, tempo zdražovania spomaľuje od marca tohto roka. Dvojciferný rast cien sa prejavoval podľa Štatistického úradu SR už len v troch odboroch, a to vo vzdelávaní, v reštauráciách a hoteloch a zdravotníctve. Ceny za vzdelávanie boli medziročne vyššie až o 15 %. K septembrovému rastu poplatkov v škôlkach, základných či stredných školách sa tak pridal októbrový rast vysokoškolských poplatkov.

15.11.2023 09:58
chladnička, žena, potraviny, plytvanie, zelenina Foto:
Ilustračné foto.
debata

Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už siedmy mesiac, a to takmer vo všetkých sledovaných potravinových štruktúrach. Potraviny boli medziročne drahšie o 8,9 %. Po dvadsiatich mesiacoch sa tak rast ich cien dostal pod úroveň 10 %. Dvojciferné tempo rastu cien mal už len chlieb a obilniny. Tiež váhovo menej významné zložky potravín, ako ryby, cukor a cukrovinky a tiež koreniny a prísady. Medziročne lacnejšie boli len oleje a tuky o 8,2 %.

Erik Tomáš 13. dôchodok BAX Čítajte viac Dôchodkové zmeny Tomáša: kto si pohorší a kto polepší?

Rast cien v odbore bývanie a energie sa v porovnaní s októbrom 2022 zmiernil na 5,8 %. Bola to podľa úradu najnižšia hodnota od konca roka 2021. Výraznejšie spomalenie tempa rastu zaznamenali ceny v doprave hlavne vplyvom pokračujúceho poklesu cien pohonných látok, ktoré boli o 6,3 % lacnejšie ako v októbri pred rokom.

debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #rast cien