Stane sa zo Slovenska krajina malých reaktorov? Saková volá po posilnení energie z jadra

Pre prípadnú budúcu výstavbu malých modulárnych reaktorov bude na Slovensku posudzovaných päť lokalít, areál existujúcich jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, areál tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch a areál východoslovenských oceliarní U. S. Steel.

11.11.2023 10:11
Denisa Sakova Foto: ,
Ministerka hospodárstva Denisa Saková.
debata (1)

Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, analyzované budú aj náklady na výstavbu a prevádzku, pripraví sa i celkový harmonogram povoľovacieho procesu a výstavby.

Mochovce elektráreň blok 3 Čítajte viac Slovenská jadrová flotila sa rozšírila. Mochovce 3 bežia na plný výkon a prvý raz ich ukázali verejnosti

Slovensko sa spolu s Českom a Poľskom stalo jednou z víťazných krajín medzinárodnej súťaže Phoenix o získanie grantu pre financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov. Cieľom projektu je odklon od spaľovania uhlia, ktorý je podporený sumou vo výške 2 miliónov dolárov pre každú krajinu. Pri tejto príležitosti sa tento týždeň v Bratislave uskutočnil 1. workshop Projektu Phoenix, ktorý zorganizoval rezort hospodárstva, Ministerstvo zahraničných vecí USA a Slovenské elektrárne.

„Dôležitosť jadrovej energie je viditeľná nielen na národnej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Podpora jej ďalšieho rozvoja však prináša otvorené strategické otázky a dodatočné výzvy. Nové technológie, vrátane technológie malých modulárnych reaktorov, predstavujú nízkouhlíkovú alternatívu k energetike na báze uhlia a sú zrejmým ekologicky prijateľnejším riešením. Môžu významne pomôcť krajinám dosiahnuť svoje klimatické ciele," uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Na snímke generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček. Čítajte viac Ďalší míľnik pre Mochovce. Sto percentný výkon reaktora zabezpečí zelenú elektrinu na desiatky rokov

Ako zároveň doplnila, malé modulárne reaktory nám prinášajú novú flexibilitu, čo bolo vždy výzvou pri veľkých energetických zdrojoch, a to nielen z hľadiska času a ekonómie, ale aj z hľadiska tlaku na energetickú infraštruktúru. „V tomto ohľade je žiaduce poskytnúť jasné signály a politickú podporu jadrovej energetike, aby sa rozvíjala v stabilnom a predvídateľnom prostredí týchto nových technológií,“ skonštatovala.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #jadrový reaktor #modulárne reaktory