Vláda Fica začala napĺňať vyhrážky, že mimovládne organizácie sú pre nich nepriatelia, tvrdí nadácia Zastavme korupciu

Zmenou vo vyplatení rodičovského dôchodku prostredníctvom 2 % z daní vydiera vláda ľudí. Kabinet premiéra Roberta Fica (Smer-SD) tak začal napĺňať svoje vyhrážky, že úhlavným nepriateľom budú mimovládne organizácie.

07.11.2023 15:40
Robert Fico, Andrej Danko, Peter Pellegrini,... Foto: ,
Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko podpísali koaličnú zmluvu.
debata (44)

Uviedla to nadácia Zastavme korupciu v reakcii na vyhlásenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas-SD), že rodičovský dôchodok v súčasnej podobe od budúceho roka skončí. Po novom bude možné rodičom pomáhať iba poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu.

„Týmto krokom však poškodí nie len protikorupčným neziskovým organizáciám, ale napríklad aj organizáciám, ktoré pomáhajú starým či ťažko chorým ľuďom. Navyše proti sebe rozoštváva spoločnosť, keď umelo vytvára súťaž o 2 % z daní medzi občianskymi organizáciami a seniormi,“ uviedol komunikačný špecialista nadácie Zastavme korupciu Norbert Chomistek.

Erik Tomáš Čítajte viac Minister Tomáš ohlásil nové 13. dôchodky. Stovky eur poputujú seniorom, kedy budú vyplatené?

Občania si tak môžu podľa nadácie vybrať medzi tým, či prestanú darovať 2 % daní neziskovým organizáciám, alebo ich rodičia prídu o rodičovský bonus.

„Je tu obrovský tlak odbornej verejnosti na zrušenie rodičovského dôchodku, ale rodičovský dôchodok je zakotvený v ústave, a teda my ho zrušiť nemôžeme, ale ani nechceme,“ povedal Tomáš.

Ústava podľa neho ponúka dve cesty, akým spôsobom môžu deti prispievať svojim rodičom na dôchodok. Prvá je cez odvody do sociálneho poistenia, druhá cez časť daní. „A my sme sa rozhodli, že to bude tá druhá cesta. Konkrétne, deti budú môcť prispieť svojim rodičom z tých známych dvoch percent daní z príjmov fyzických osôb. Toto je naše rozhodnutie,“ dodal minister. Zmena by podľa neho mala platiť od začiatku budúceho roka.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #Nadácia Zastavme korupciu