Minister Tomáš ohlásil nové 13. dôchodky. Stovky eur poputujú seniorom, kedy budú vyplatené?

Zhruba 606 eur. To by mala byť nová výška 13. dôchodku. Novinky oznámil minister práce Erik Tomáš (Hlas) na tlačovej konferencie. Nové 13. dôchodky by mali byť vyplatené na budúci rok v decembri. „Všetkým starobným seniorom bude od budúceho roka vyplatený 13. dôchodok vo výške celoročného priemerného dôchodku za tento rok,“ ohlásil minister.

07.11.2023 11:35 , aktualizované: 11:55
debata (403)
Tomáš: Sociálna poisťovňa nemôže vyplatiť v tomto roku plný 13. dôchodok
Video

V súčasnosti dostávajú starobní dôchodcovia 13. dôchodok vo výške od 50 do 300 eur, v závislosti od penzie. Po novom by 300 eur malo byť minimum. Seniorom minister pripomína, že sa im dvakrát v tomto roku zvyšovali dôchodky. „Každý jeden starobný senior dostane v decembri 2024 sumu 606 eur. To je skutočný 13. dôchodok, ktorý strana Hlas sľubovala v kampani,“ hovorí. Strana Hlas v kampani avizovala, že plnohodnotné 13. dôchodky chce vyplatiť ešte v tomto roku. Minister Tomáš však potvrdil, že to Sociálne poisťovňa nestihne. Legislatívne zmeny chcú urobiť hneď na začiatku roka 2024, aby plnohodnotný 13. dôchodok stihol prísť v decembri 2024.

SR Bratislava Politika Fico Premiér Ministerstvá Návšteva BA Čítajte viac Fico s Tomášom ohlásili nový sľub. Bonusové dôchodky budú vyššie

Minister Tomáš vysvetľuje, že do zákona dajú poistku. Podľa neho pri istých druhoch dôchodkov, nemôže byť nový 13. dôchodok nižší ako 300 eur. Do zákona sa dá pritom poistka, aby poberatelia sirotských, invalidných či vdoveckých dôchodkov dostali trinásty dôchodok najmenej v sume 300 eur.

Nestane sa tak, že by týmto osobám výška trinástej penzie oproti tomuto roku klesla. „Nikto tak nebude ukrátený,“ hovorí. Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa. Bude to podľa neho riadna dôchodcovská dávka. 13. dôchodok bude rovnaká suma bez ohľadu na výšku dôchodkov. Približne 606 eur bude dostávať dôchodca s penziou 2000 eur ako aj dôchodcovia s najnižšími penziami.

Celkový objem peňazí na nový 13. dôchodok je odhadovaný na 799 miliónov eur. Cez 310 už je rozpočtovaných a sú k dispozícii. „Ďalších 315 získame tak, že zmeníme spôsob poskytovania rodičovského dôchodku,“ hovorí Tomáš. Po novom by sa rodičovské dôchodky mohli vyplácať po novom. Sociálna poisťovňa v rozpočte našla 50 miliónov eur. Na dofinancovanie celej sumy potrebujú nájsť 124 miliónov eur.

Minister práce Erik Tomáš. Foto: Ivan Majerský, Pravda
Erik Tomáš Minister práce Erik Tomáš.

Ďalšou novinkou je, že ministerstvo práce ruší vyplácanie rodičovského dôchodku v súčasnej podobe. Keďže samotný rodičovský dôchodok je podľa Tomáša zakotvený v Ústave SR a nemožno ho zrušiť, súčasná vláda jeho aktuálnu podobu nahradí tým, že deti budú môcť prispieť svojim rodičom na dôchodku dvomi percentami z ich dane z príjmov. Táto zmena sa má zaviesť už od 1. januára budúceho roka.

Treťou novinkou je, že rezort práce rokuje s ministerstvom financií, aby všetci dôchodcovia popri trinástom dôchodku dostali do konca tohto roka aj jednorazový paušálny príspevok. Minister o tom chce informovať neskôr. Pôjde o rovnakú sumu pre všetkých poberateľov dôchodkov.

403 debata chyba
Viac na túto tému: #penzia