Zahraničie už reaguje na dianie na Slovensku. Úroky stúpli, kto nám požičia, pýta si viac peňazí

Z finančných trhov prichádzajú čoraz horšie správy. Na to, že Slovensko má verejné financie v zlom stave, upozorňuje ministerstvo financií už niekoľko mesiacov. Enormný nárast deficitu a dlhu počas predchádzajúcich troch rokov spôsobili, že sa Slovensko ocitlo podľa rezortu medzi najrizikovejšími krajinami eurozóny.

31.10.2023 12:12
ráž, kamenický Foto:
Minister dopravy Jozef Ráž mladší (vpravo) a minister financií Ladislav Kamenický.
debata (15)

Situáciu verejných financií vnímajú už aj investori. Tí sú Slovensku síce ochotní požičať, no za stále vyššie úroky. Slovensko sa napríklad pri predaji 10-ročných dlhopisov dostalo cez 4 % p. a. a zaradilo sa tak podľa ministerstva financií ku krajinám ako je Grécko, Chorvátsko, či Cyprus. Teda všetky s horším ratingom, ako má Slovensko.

euro bankovky, peňaženka, financie, sporenie, kríza, šetrenie Čítajte viac Krízy si vybrali svoju daň. Koľko majú Slováci v peňaženkách a v bankách?

„Zdedili sme verejné financie v katastrofálnom stave. A nie je to len moje politické hodnotenie, ale tvrdá ekonomická realita, ktorú začíname pociťovať na rôznych úrovniach. Teraz sú to finančné trhy, no čoskoro to môže byť rating Slovenska,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický.

Martin Hollý Čítajte viac Zákaz plynových kotlov? Kontroverzný nápad Nemecka. Slovensko si to dovoliť nemôže, tvrdí šéf SPP - distribúcia

Upratanie vo verejných financiách je podľa neho nevyhnutné. No zároveň doplnil, že opatrenia nemôžu ohroziť slovenskú ekonomiku a životnú úroveň obyvateľov.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #dlhopisy #dlh #rozpočet #úroky