Desiatky tisíc ľudí sa tvária, že podnikajú, ale je to účtovná operácia. Hrozí im almužna na dôchodku

Podiel živnostníkov, ktorí si platia odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, rastie. V budúcnosti sa im však môže znížiť životná úroveň, keďže na penzii budú poberať iba štátom garantovaný minimálny dôchodok. Upozornila na to investičná platforma Portu.

31.10.2023 11:02
ráž, kamenický Foto:
Minister dopravy Jozef Ráž mladší (vpravo) a minister financií Ladislav Kamenický.
debata (9)

Podiel občanov, ktorí platia odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, stúpol medzi rokmi 2017 až 2021 zo 72 % na viac ako 81 %. Odvody, ktoré sú blízke u zamestnancov s minimálnou mzdou, platí takmer 150.000 živnos­tníkov, aj keď je ich reálny príjem vyšší.

vodík Čítajte viac Našli zrejme najväčšie ložiská paliva budúcnosti. Niektorí vedci hovoria o veľkom objave

„Živnostníci, ktorí sa rozhodli platiť čo najnižšie odvody, môžu na to v budúcnosti doplatiť prudkým poklesom životnej úrovne. A to najmä v prípade, ak si na starobu nič neodložia. Platením odvodov z minimálneho vymeriavacieho základu nielen škodia štátnej pokladni, ale vysokému riziku vystavujú aj sami seba,“ uviedol analytik online investičnej platformy Portu Marek Malina.

Analytik odporúča, aby si ľudia na penziu šetrili napríklad prostredníctvom investovania. Dôležité je začať čím skôr, pretože sa finančná náročnosť sporenia zvýši. Najlepšou ochranou proti riziku, ktoré je spojené s investovaním, je dlhodobosť a pravidelnosť investovania. Investori tiež môžu presúvať svoje investované peniaze do konzervatívnejších fondov, ktoré sú odolnejšie voči výkyvom.

SR Bratislava Politika Fico Premiér Ministerstvá Návšteva BA Čítajte viac Fico s Tomášom ohlásili nový sľub. Bonusové dôchodky budú vyššie

„Ak investor presunie napríklad päť rokov pred odchodom do dôchodku peniaze do konzervatívnych aktív, jeho potenciálny výnos môže klesnúť aj o štvorcifernú sumu. Stále však môže počítať so slušným zhodnotením,“ priblížil Malina.

Upozornil na to aj NKÚ

Slovensko vykazuje na trhu práce vysoký podiel tzv. fiktívnych živnostníkov. Ich počet sa podľa štatistických údajov zvýšil za ostatných desať rokov z 84.000 na takmer 110.000. Keďže živnostníci odvádzajú z celkovej ceny práce 6-násobne nižšie daňovo-odvodové platby za prvý rok a 2,3-násobne nižšie platby za ďalšie roky činnosti, rozpočet Sociálnej poisťovne (SP) či štátu prichádza o významné zdroje príjmov. Zároveň to výrazne negatívne ovplyvní ich budúce dôchodky. Upozornil na to v aktuálnej analýze Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.

Počet fiktívnych živností narástol podľa úradu v roku 2017 po zvýšení limitu paušálnych výdavkov zo 40 na 60 % ich dosiahnutých príjmov. Každý rok pritom podľa údajov SP rastie podiel živnostníkov platiacich odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, zo 72 % v roku 2017 na viac ako 81 % v roku 2021. Takéto odvody sa približujú k odvodom zamestnanca s minimálnou mzdou, príjem živnostníkov je ale v reálnych číslach vyšší, zdôraznil NKÚ.

„Dnes finančne výhodné nízke odvody do sociálneho systému sa pri konečnom zúčtovaní veľmi negatívne premietnu do výšky starobného dôchodku. Mnohí fiktívni živnostníci sa tak pri odchode do dôchodku môžu ocitnúť pod hranicou minimálneho dôchodku a na ich nevyhnutné dorovnanie sa bude musieť skladať celá spoločnosť, každý zamestnanec,“ upozornil predseda kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Zároveň sa súvisiace daňové výpadky premietajú aj do nižších podielových daní, ktoré chýbajú samosprávam na plnenie základných povinností voči občanom.

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #práca #SZČO #dôchodky