Vyššie dane a poplatky. Viaceré mestá po Slovensku potvrdili zdražovanie

Viaceré mestá a obce na Slovensku budú od budúceho roka zvyšovať miestne dane a poplatky. Pre TASR to potvrdil predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Partizánskeho Jozef Božik s tým, že pôjde o značnú časť.

25.10.2023 12:04
Jozef Božik, predseda, ZMOS Foto:
Jozef Božik je šéfom združenia od mája.
debata

„Je pravdou, že viaceré mestá a obce zvyšovali dane už minulý rok, takže tie nebudú zvyšovať. Ale tie, ktoré nezvyšovali v minulom roku, tak budú musieť,“ uviedol Božik. Podotkol, že samosprávy, ktoré v uplynulom období nezvyšovali dane a poplatky, nemali napríklad tesne po voľbách podporu v zastupiteľstve. „Zároveň očakávali, že im štát výraznejšie pomôže,“ dodal.

Robert Fico, Andrej Danko, Peter Pellegrini, podpis, koaličná zmluva Čítajte viac Schmögnerová a ľavičiari pripravili pre Fica nové dane. Viac zaplatia bohatí, Matovičov balíček sa prepracuje

Mestá a obce sú podľa slov predsedu ZMOS nútené zvyšovať dane a poplatky, keďže im stále chýbajú financie, ktoré im vláda „zobrala“. „Plus čelia obrovským nárastom výdavkov. My sme museli v tomto roku dva razy zvyšovať platy všetkým zamestnancom, či mali vzdelanie pedagogické alebo nepedagogické,“ ozrejmil Božik.

Priblížil, že z rozhodnutia štátu museli zvyšovať mzdy všetkým zamestnancom, ktorí sú v pôsobnosti obcí a miest. Na zvyšovaní daní sa podľa jeho slov tiež podieľa obrovská inflácia.

„Toto všetko je veľmi negatívny mix opatrení, ktoré spôsobili, že samospráva sa dostala do najťažších problémov od vzniku Slovenska,“ upozornil. Od štátu podľa neho samosprávy očakávajú, že kompenzácie výpadkov financií, pre rozhodnutia bývalej vlády, budú väčšie.

Bratislava nevylučuje ďalšie zvyšovanie daní

Mesto Bratislava sa borí s vážnymi výpadkami vo svojom rozpočte, už počas roka preto pristúpilo k viacerým opatreniam. Dôvodom sú podľa magistrátu rozhodnutia predošlej vlády v kombinácii s infláciou. Do budúcna nevylučuje ďalšie zvyšovanie daní, podmieňuje to však súhlasom starostov mestských častí. Pre TASR to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

„Pokiaľ ide o ďalšie zvyšovanie daní, platí, že bez súhlasu starostov sa dane v Bratislave zvyšovať nebudú,“ zdôraznil Bubla.

Hlavné mesto už pred letom zvýšilo viacero poplatkov, napríklad vstupné do športových a kultúrnych inštitúcií, úhrady v zariadeniach pre seniorov, daň z ubytovania, ktorú platia všetci návštevníci metropoly, ale aj cestovné v MHD. Jedným z úsporných opatrení bola podľa hovorcu aj redukcia takmer 90 pracovných miest na bratislavskom magistráte. Aktuálne tam pracuje 886 zamestnancov.

Podľa neho však zároveň platí, že služby mesta a portfólio aktivít, ktoré si magistrát zabezpečuje vo vlastnej réžii, rastie. Týka sa to napríklad prevádzky IT služieb, údržby ulíc či starostlivosti o zeleň. „Doba zbytočných a predražených externých dodávateľov sa skončila a mesto si čoraz viac služieb vykonáva svojimi zamestnancami, kvalitnejšie a najmä lacnejšie,“ odkazuje Bubla s tým, že hoci má magistrát viac zamestnancov, Bratislavčanov to v konečnom dôsledku stojí menej peňazí ako v minulosti.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Partizánskeho Jozef Božik pre TASR potvrdil, že viaceré mestá a obce na Slovensku budú od budúceho roka zvyšovať miestne dane a poplatky. Pôjde najmä o tie, ktoré k zvýšeniu daní nepristúpili minulý rok. Zvýšenie by malo byť o „značnú časť“, keďže im chýbajú financie, čelia „obrovským výdavkom“ a pod situáciu sa podpisuje aj inflácia.

„Toto všetko je veľmi negatívny mix opatrení, ktoré spôsobili, že samospráva sa dostala do najťažších problémov od vzniku Slovenska,“ upozornil. Od štátu podľa neho samosprávy očakávajú, že kompenzácie výpadkov financií, pre rozhodnutia bývalej vlády, budú väčšie.

debata chyba
Viac na túto tému: #dane #obce #mestá