Európske odrody chmeľu sú cenené pre svoje chuťové vlastnosti a používané pivovarníkmi po celom svete. Ale rastúce teploty a čoraz menej dažďa znižujú výnosy a koncentráciu zlúčenín, ktoré dodávajú pivu jeho osviežujúcu chuť. Ukázala to analýza údajov z piatich lokalít v Českej republike, Nemecku a na Slovensku, ktoré sú spolu s Poľskom hlavnými pestovateľmi chmeľu v Európe, uviedol spoluautor štúdie Miroslav Trnka.
Čítajte viac Nová kultúra pitia piva: klasická krčma, kde sa chodí len na „orosené“, vymiera. Spolu s ňou aj smädní štamgastiVýnosy klesli na štyroch miestach o 9,5 až 19,4 percenta a boli stabilné na piatej lokalite, keď sa porovnali údaje z rokov 1995 – 2018 s rokmi 1971 – 1994. Zároveň sa znížila koncentrácia alfa kyselín alebo izohumulónov, ktoré sú zodpovedné za horkú chuť piva. Výskumníci na základe týchto údajov predpovedali pokles úrody o 4 až 18 percent, zatiaľ čo koncentrácia alfa kyselín by sa mohla znížiť o 20 až 31 percent, keď budú teploty stúpať a zrážky ubúdať.
Vzhľadom na očakávaný nárast sucha v strednej a južnej Európe vyzvali experti na „urýchlené adaptačné opatrenia na stabilizáciu medzinárodných trhových reťazcov“, ako je presun plodín do vhodnejších oblastí alebo zavlažovanie.
Čítajte viac Krajina, v ktorej pivo tečie vo veľkom, zápasí s poklesom predaja. Čomu to pivovarníci pripisujú?Pestovatelia chmeľu sa snažia prispôsobiť sa, ale podľa Trnku sú ich možnosti obmedzené, keďže „chmeľ potrebuje špecifickú kombináciu klímy a pôdy“. A pestovanie geneticky modifikovaných rastlín, ktoré lepšie odolávajú vyšším teplotám a suchu, je v Európe zakázané.
Pivovarníci sa môžu tiež pokúsiť upraviť svoje metódy, aby sa prispôsobili zníženej horkosti chmeľu.