Ukrajina pozastavila sťažnosť na Slovensko, Poľsko a Maďarsko kvôli stopke pre jej obilie. Hľadáme riešenia, tvrdí Kyjev

Ukrajina pozastavila sťažnosti, ktoré minulý mesiac podala u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) na Slovensko, Poľsko a Maďarsko kvôli ich rozhodnutiu pokračovať v embargu na dovoz ukrajinského obilia.

05.10.2023 15:30
Volodymyr Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
debata

Uviedol to dnes ukrajinský obchodný zástupca Taras Kačka. Dodal, že Kyjev pracuje na komplexnom riešení tohto obchodného sporu.

Nigéria / Obilie / Sebestačnosť / Potraviny / Čítajte viac Slovensko predstavilo Bruselu plán, čo s ukrajinským obilím. Využili by sme na to lode z juhoeurópskych prístavov

„Očakávame, že tento problém bude v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch odstránený. Takže kým hľadáme praktické riešenia, sú naše spory u WTO pozastavené,“ citoval Kačku podľa agentúry Reuters server Interfax-ukrajina.

Embargo trojici stredoeurópskych krajín, ale aj Rumunsku a Bulharsku povolila zaviesť tento rok v máji Európska komisia, zákaz však skončil v polovici septembra. Bratislava, Budapešť a Varšava sa rozhodli v embargu pokračovať aj napriek tomu, že Európska komisia, ktorá pôvodne s časovo obmedzeným zákazom dovozu ukrajinských plodín do niektorých členských krajín EÚ súhlasila, rozhodla o ukončení embarga.

bíreš Čítajte viac Česko hnevajú dovážané slovenské kurčatá. Prebaľujú ich u nás Ukrajinci

Krajiny zaviedli zákaz dovozu obilia v snahe ochrániť svojich vlastných poľnohospodárov, ktorí by podľa nich inak museli konkurovať lacným poľnohospodárskym plodinám dovážaným z Ukrajiny.

debata chyba
Viac na túto tému: #obilie #Ukrajina