Gazprom príde o ďalší trh. Moldavsko stopne nákup plynu od ruského giganta

Väčšina Moldavska už nebude dovážať zemný plyn od ruskej spoločnosti Gazprom. Povedal to v pondelok moldavský minister energetiky Victor Parlicov, narážajúc na tú časť krajiny, ktorú kontroluje Kišiňov. Rozhodnutie sa tak netýka separatistického regiónu Podnestersko.

02.10.2023 15:35
Gazprom Foto:
Logo Gazprom.
debata (4)

Vyhlásenie Parlicova signalizuje, že Moldavsko, jedna z najchudobnejších krajín Európy, postupne zvyšuje svoju nezávislosť od ruského plynu.

irán, južný pars Čítajte viac Objavili nové rozsiahle ložiská zemného plynu. Ťažiari hovoria o 140 miliardách kubíkov suroviny

Moldavsko pod kontrolou moldavskej vlády, čo predstavuje výraznú väčšinu územia aj populácie, zastavilo dovoz plynu od Gazpromu v decembri minulého roka. V tom čase však ešte nebolo jasné, či nejde iba o dočasný krok.

Teraz však Parlicov povedal, že dovoz už neobnovia. Dodal, že Moldavsko dokázalo získať plyn od európskych dodávateľov a za lepšiu cenu než od Gazpromu. „Zemný plyn od Gazpromu pre územie pod kontrolou moldavských inštitúcií už nakupovať nebudeme,“ povedal minister.

plyn, Gazprom Čítajte viac Gazprom sa prepadá do straty. Produkcia a dodávky plynu ruského giganta výrazne klesli

Krajina zatiaľ stále nakupuje elektrickú energiu vyrobenú v elektrárni v odštiepeneckom Podnestersku, ktorá využíva plyn od Gazpromu. Minister neuviedol, či sa aj v tomto prípade niečo do budúcnosti zmení. Čo sa týka plynu, Gazprom stále vyváža do Podnesterska, kam denne prúdi 5,7 milióna kubických metrov suroviny.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #zemný plyn #Moldavsko