Americká vláda zrejme zbankrotuje. Milióny ľudí nedostanú výplatu, hrozí zatváranie úradov

Tvrdá línia republikánov v americkej Snemovni reprezentantov v piatok (29. 9.) odmietla návrh zákona o dočasnom financovaní vlády, ktorý navrhol ich líder. To znamená, že v nedeľu (1. 10.) sa zrejme začne takzvaný čiastočný shutdown, teda že pre nedostatok financovania dočasne zatvoria niektoré federálne inštitúcie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

30.09.2023 12:06
Biden Foto: ,
Americký prezident Joe Biden (vpredu vľavo) a generálny tajomník vietnamskej Komunistickej strany Nguyen Phu Trong (vpredu vpravo) počas prehliadky čestnej stráže pred ich stretnutím v Prezidentskom paláci v Hanoji 10. septembra 2023.
debata (72)

Poslanci Snemovne reprezentantov v piatkovom hlasovaní zamietla opatrenie, ktoré by predĺžilo financovanie vlády o 30 dní a zabránilo zatvoreniu federálnych inštitúcií, v pomere 232 ku 198 hlasom. Tento návrh zákona by znížil výdavky a obmedzil imigráciu, čo sú priority republikánov, ktoré však mali len malú šancu prejsť demokratmi kontrolovaným Senátom.

SR Most-Híd dane odvody znižovanie TK BAX Čítajte viac Odborník na dôchodky Švejna: Som za to, aby štát znížil odvody a povedal ľuďom, že bude vyplácať nižšie dôchodky

Republikáni kontrolujú Snemovňu, kde majú väčšinu v pomere 221 ku 212 hlasom. Neschválenie zákona ukazuje, že nemajú žiadnu jasnú stratégiu na odvrátenie takzvaného shutdownu, ktorý spôsobí zatvorenie národných parkov, prerušenie vyplácania miezd 4 miliónom federálnych zamestnancov a obmedzenie všetkého od finančného dohľadu až po vedecký výskum. Zákon o predĺžení financovania federálnej vlády musí byť schválený do nedele 6.01 h SELČ, inak sa začne shutdown.

Predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy po hlasovaní uviedol, že Snemovňa môže predsa len schváliť predĺženie financovania aj bez konzervatívnych politík, ktoré odmietajú demokrati. Nevyjadril sa však k ďalšiemu postupu. Očakáva sa, že v sobotu sa v snemovni uskutočnia ďalšie hlasovania.

Americká ministerka financií Janet Yellenová v piatok uviedla, že zastavenie činnosti vlády by „podkopalo“ ekonomiku USA a mohlo by to oddialiť veľké zlepšenia v oblasti infraštruktúry.

Toto uzavretie vládnych inštitúcií by bolo štvrtým za posledné desaťročie, pričom len pred štyrmi mesiacmi podobná patová situácia spôsobila, že federálna vláda sa takmer dostala do platobnej neschopnosti. Opätovný konflikt vyvolal obavy na Wall Street a ratingová agentúra Moody's varovala, že by mohol poškodiť úverovú bonitu USA.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #bankrot