Rada pre rozpočtovú zodpovednosť má dobré správy pre peňaženky Slovákov: Inflácia klesá. O koľko porastú platy?

Už v druhej polovici tohto roka by mali vďaka klesajúcej inflácii reálne mzdy na Slovensku medziročne rásť v okolí 2 až 3 percent. Podobný vývoj by mal pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

26.09.2023 13:16
platy, graf, mzdy Foto:
Ilustračný obrázok.
debata (1)

Na základe svojej aktuálnej septembrovej prognózy na to upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

psa trnava, auto, automobilka Čítajte viac Pre štát sa pracovať oplatí, jeho zamestnanci vo výške platov nad súkromníkmi kraľujú. V čom môže byť problém?

„V najbližších rokoch očakávame mierny rast zamestnanosti, hoci výrazne miernejším tempom než sme sledovali v predošlých rokoch. Naďalej bude totiž pretrvávať nedostatok pracovnej sily, ktorý bude naopak hnacou silou rastu miezd,“ avizovala rada.

Zatiaľ čo v tomto roku rastie produktivita práce mierne rýchlejšie ako mzdy, na budúci rok by sa mala situácia otočiť. „Predpokladáme, že rast miezd bude naďalej dynamický. Bude odrážať okrem iného aj vysokú predošlú infláciu, ktorá sa len s oneskorením bude prejavovať v mzdovom vyjednávaní,“ konštatovala RRZ.

psa trnava, auto, automobilka Čítajte viac Nemá kto pracovať, zamestnanci si preto môžu pýtať vyššie platy. Firmy vítajú cudzincov, majú s nimi dobré skúsenosti

Za celý tento rok by mali ešte reálne mzdy pri viac ako 10 percentnej inflácii mierne klesnúť, prognózuje rozpočtová rada. Očakáva však, že inflácia sa bude postupne znižovať k 5 percentám v budúcom roku a bližšie k úrovni 2 percent v ďalších rokoch. V tejto situácii by mali reálne mzdy na Slovensku rásť niekoľko nasledujúcich rokov o takmer 3 percentá ročne.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanosť #inflácia #Rada pre rozpočtová zodpovednosť