Dvojnásobná valorizácia aj rodičovský bonus. Na dôchodky išlo rekordne veľa peňazí

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za osem mesiacov tohto roka medziročne vzrástli o 1 miliardu 358 miliónov eur. Kým v januári až auguste minulého roka vynaložila poisťovňa na výplatu penzií 5,49 miliardy eur, za osem mesiacov tohto roka to bolo 6,85 miliardy eur.

26.09.2023 13:03
dôchodcovia, dôchodky, notebook, laptop,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Vyplýva to zo štatistiky Sociálnej poisťovne. Medziročný nárast výdavkov na penzie o 1 miliardu 358 miliónov eur je pritom rekordný. Vlani sa totiž osemmesačné výdavky poisťovne na penzie medziročne zvýšili len o 179 miliónov eur a v roku 2021 o 204 mi­liónov eur.

ekonóm Martin Šuster Čítajte viac Ekonóm vysvetľuje, čo sa stane, ak nebudeme šetriť. V Grécku škrtli dôchodky o štvrtinu a štát prepúšťal, toto chceme?

Za výrazným zvýšením výdavkov na penzie stojí tohtoročná dvojnásobná valorizácia dôchodkov, ako aj zavedenie rodičovského dôchodku.

Od 1. januára tohto roka zvýšila poisťovňa všetky penzie o 11,8 percenta. Napríklad priemerný starobný dôchodok tak od začiatku tohto roka stúpol o viac ako 61 eur. Od 1. júla tohto roka poisťovňa mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Znamenalo to opätovný nárast priemernej starobnej penzie o viac ako 60 eur. Okrem toho len za prvý polrok tohto roka poisťovňa vyplatila rodičovské dôchodky v sume takmer 270 miliónov eur.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dôchodky #penzie