Vláda schválila nové pravidlá pre vysokokvalifikovaných cudzincov. Potrebujeme ich, od októbra sa zamestnajú jednoduchšie

Vláda schválila opatrenie, ktoré má už od začiatku októbra pomôcť prilákať a uľahčiť príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily z tretích krajín na slovenský pracovný trh. Návrh vznikol po dohode so sociálnymi partnermi na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR.

20.09.2023 10:36
Ódor Foto: ,
Premiér Ľudovít Ódor a ministerka práce Soňa Gaborčáková.
debata

Legislatívny návrh rezort práce a sociálnych vecí predložil na rokovanie vlády bez jeho predchádzajúceho prerokovania s príslušnými orgánmi a inštitúciami v pripomienkovom konaní.

PVV, programové vyhlásenie vlády, Ľudovít Ódor, vláda, Čítajte viac Tisíce Slovákov nechcú pracovať, tvrdia zamestnávatelia. Cudzinci majú „zalepiť" dieru na trhu, vláda chce rozdávať víza

„Dôvodom je naliehavosť potreby jeho schválenia, ktorá vyplýva z potreby odstránenia bariér pre vysokokvalifikovanú pracovnú silu, ktorá bude zamestnaná v zamestnaniach s mimoriadnym významom pre hospodárstvo Slovenskej republiky," zdôvodnilo ministerstvo práce.

Novelizáciou nariadenia vlády sa od októbra tohto roka zníži úroveň dosiahnutého vysokoškolského vzdelania štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí budú zamestnaní u zamestnávateľa na Slovensku v zamestnaniach s vysokou pridanou hodnotou.

VW Čítajte viac Náš pracovný trh zaplavujú cudzinci. Tento rok ich je rekordne veľa

Po novom bude stačiť ukončenie trojročného vysokoškolského štúdia. „V mnohých krajinách veľký počet absolventov ukončuje vzdelanie zamerané napríklad na informačné technológie ukončením prvého stupňa vysokoškolského vzdelania s bakalárskym titulom a v ďalších stupňoch vysokoškolského vzdelania pokračujú len tí študenti, ktorí sa chcú venovať vede, výskumu alebo učiteľstvu v tejto oblasti," uviedlo ministerstvo práce.

debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #zamestnávanie cudzincov