Sociálna poisťovňa má problémy so zamestnancami, ktorí určujú výšku dôchodkov. Má ich málo a často sa menia

Sociálna poisťovňa má závažné problémy v sekcii dôchodkového poistenia. Týkajú sa podstavu zamestnancov a ich vysokej fluktuácie. Vedenie poisťovne preto prišlo so zmenou odbornej prípravy zamestnancov, ktorí pracujú v tejto oblasti.

20.09.2023 10:16
socialna poistovna, dochodok, prvy pilier,... Foto: ,
10. Sociálna poisťovňa skončila s 5 458 zamestnancami ako 10. najväčší zamestnávateľ u nás.
debata (17)

Zmena odbornej prípravy zamestnancov sekcie dôchodkového poistenia spočíva v skrátení odbornej prípravy novo nastúpených zamestnancov na pozícii dávkový referent pre tuzemskú agendu z 12 mesiacov na 6 mesiacov. Záverečná skúška sa zmení z teoretickej na praktickú, aby zamestnanec preukázal na konkrétnych „živých“ spisoch svoje odborné znalosti. Frekvencia odbornej prípravy sa zvýši z jedenkrát ročne na dvakrát ročne.

mechanik, živnostník, práca, oprava auta Čítajte viac Na Slovensku nemá kto pracovať. Pre Srbov a Ukrajincov už nie sme atraktívni, vyše 80-tisíc miest nemá kto obsadiť

Noví zamestnanci ešte pred nástupom na odbornú prípravu absolvujú počas trojmesačnej skúšobnej lehoty vstupnú adaptačnú prípravu. „Pod vedením im prideleného skúseného kolegu – v role vedúceho adaptačnej prípravy sa zaúčajú do informačných systémov a pracovných postupov," uviedla poisťovňa. Kľúčovým výstupom je identifikácia potenciálu, či sú schopní absolvovať odbornú prípravu. „Tento krok sa zaviedol, aby sa predišlo neočakávaným odchodom počas odbornej adaptačnej prípravy," zdôvodnila poisťovňa. Do novej adaptačnej prípravy nastúpilo 22 zamestnancov, z nich dvaja už 2 skončili pracovný pomer v skúšobnej lehote. Odborná príprava sa začala v septembri.

V apríli tohto roka poisťovňa z interných a externých zdrojov získala na zahraničné dôchodky 16 zamestnancov. Osem zamestnancov presunula z tuzemských dôchodkov na odbor zahraničnej agendy na dobu určitú, po ktorej sa môžu rozhodnúť, či zotrvajú na novom odbore alebo sa vrátia späť na pôvodnú agendu. Novo nastúpení zamestnanci, ktorí prešli výberovým procesom v gescii odboru ľudských zdrojov, nastúpili do odbornej prípravy a aktuálne v nej pokračujú.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dôchodky #penzie