Slováci spolu s Číňanmi ohlásili veľké plány. Vybudujú novú baterkáreň a solárnu elektráreň, prácu dajú tisíckam ľudí

Spoločnosti InoBat a Gotion High-Tech podpísali predbežnú dohodu o spoločnom podniku na výstavbu gigafabriky na výrobu batérií. Tá by v prvom štádiu mala dosiahnuť kapacitu 20 GWh a vytvoriť tisícky pracovných miest.

18.09.2023 10:47
inobat Foto:
Linka InoBat.
debata (17)

Ako informujú firmy, momentálne sa rozhodujú o umiestnení gigafabriky v európskom regióne. Jedným z kľúčových faktorov je silná podpora zo strany štátu a štátnych inštitúcií pri výstavbe kritickej infraštruktúry, vydávaní stavebných povolení a poskytovaní konkurencieschopnej štátnej pomoci.

inobat Čítajte viac Kto sú Číňania, ktorí prichádzajú investovať na Slovensko. Pozdvihnú priemysel budúcnosti, zatiaľ v ňom zaostávame

„Európa má veľký potenciál, strategickú polohu a dlhú tradíciu v automotive priemysle, na čo sa nám v InoBat podarilo nadviazať. InoBat dokázal, že za pomerne krátky čas vie vybrať vhodnú lokalitu, úspešne zvládnuť povoľovací proces a dokončiť výstavbu tak extrémne zložitej technológie ako je továreň na batérie. Naše R&D centrum a pilotná linka vo Voderadoch napredujú a technológia v ňom už funguje,“ zhodnotil CEO InoBat Marián Boček. Slovensko podľa neho má možnosť bojovať o umiestnenie továrne a byť tak konkurencieschopné v oblasti elektromobility.

Výstavba továrne by mala začať v roku 2024, s plným spustením sa počíta v roku 2026. Mala by sa rozprestierať na ploche viac ako 100 hektárov. Počiatočný plán vybudovať gigafabriku s kapacitou 20GWh bude možné postupne navýšiť. Spoločnosť Gotion High-Tech dokonca plánuje ako súčasť tohto investičného programu postaviť aj najväčšiu agro-solárnu elektráreň v Európe, ktorá bude gigafabriku zásobovať zelenou energiou.

elektromobilita, pr Čítajte viac Na Slovensku vznikne nový podnik na baterky. Je za ním aj americká firma zo Silicon Valley

Gotion High-Tech pred dvomi týždňami oznámil akvizíciu 25 percent strategického podielu v InoBat AS. Ide o jeden z TOP 3 globálnych batériových konglomerátov a exkluzívneho dodávateľa pre Volkswagen mimo Číny. „Táto gigafabrika má uspokojiť požiadavky na lokalizáciu zo strany našich európskych zákazníkov, ktorí sú v súčasnosti zásobovaní z Ázie, ako aj našich nových zákazníkov v Európe, o ktorých budeme čoskoro informovať,“ uviedol člen predstavenstva a technický riaditeľ firmy Steven Cai.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #InoBat #baterkáreň