Sociálna poisťovňa zinkasovala od pracujúcich rekordnú sumu odvodov, čakajú ich vyššie dávky

Sociálna poisťovňa zinkasovala v prvom polroku tohto roka od pracujúcich na sociálnych odvodoch rekordnú sumu. Išlo o viac ako 4,7 miliardy eur. Oproti prvému polroku minulého roka tak suma vybratých odvodov od pracujúcich stúpla o 372 miliónov eur, teda o 8,6 percenta. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za prvých šesť mesiacov tohto roka.

17.09.2023 10:09
Michal Ilko, Sociálna poisťovňa Foto: ,
Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.
debata

Dôvodom výrazného nárastu vybratých odvodov od pracujúcich je výraznejšie zvýšenie priemernej mzdy zamestnancov, ako aj minimálneho vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO).

Michal Ilko, Sociálna poisťovňa Čítajte viac Sociálna poisťovňa prichádza s veľkou novinkou. Povie vám, aký budete dostávať dôchodok a na čo všetko máte nárok

Priemerná mzda zamestnancov totiž v prvom polroku tohto roka medziročne stúpla o 9,7 percenta. Minimálny vymeriavací základ SZČO, z ktorého platia sociálne odvody štyria z piatich povinne poistených podnikateľov, od začiatku tohto roka vzrástol o 6,9 percenta. Vyššie mzdy zamestnancov a vyššie vymeriavacie základy SZČO znamenajú pre Sociálnu poisťovňu vyššie príjmy zo sociálnych odvodov.

Vyššie odvody však zamestnancom a SZČO prinesú vyššie dávky sociálneho poistenia. Sumy dávok nemocenského poistenia, ako je nemocenské, materské, tehotenské, či ošetrovné (OČR) sa v princípe vypočítavajú z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu SZČO, z ktorého sa platili odvody v predošlom kalendárnom roku. Pri stanovení sumy dávky v nezamestnanosti sa zohľadňujú vymeriavacie základy zamestnanca, z ktorých sa platili odvody za posledné dva roky. Vyššie vymeriavacie základy zamestnancov a SZČO sa v budúcnosti prejavia aj vo vyššom dôchodku, ktorý im prizná Sociálna poisťovňa.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa