„Vždy je kľúčový čas, na ktorý sa sporí a investuje. Pokiaľ pri dôchodku hovoríme o 15, 20, 30 alebo 40 rokoch, čo je pri dôchodkových formách sporenia reálne, v takom prípade sú najideálnejšie produkty, ktoré chránia úspory ľudí, a to sú fondy. Fondy sú zaujímavé pre to, lebo sú rozdelené do veľkého počtu cenných papierov a vedia dlhodobo porážať infláciu,“ uviedol Ovčarik.
Čítajte viac Na dôchodky dal štát rekordne veľa peňazí. Počet vyplácaných penzií stúpol o tisíckyPeniaze na bežnom či sporiacom účte pri nulovej alebo nízkej úrokovej sadzbe sa budú znehodnocovať, pretože účty neporážajú infláciu. Pri investičných produktoch je podľa Ovčarika dôležité voliť také produkty, o ktoré sa stará nejaká z investičných spoločností.
„Ľudia by si mohli vytvoriť návyk dlhodobého sporenia, investovania, teda odkladať časť zo svojho príjmu. Začať sporiť do dôchodkových produktov sa dá v niekoľkých desiatkach eur. S tým, ako sa človeku zlepšuje príjem, môže túto sumu zvyšovať, dôležité je vydržať čo najdlhšie. Základmi týchto produktov sú dlhodobosť a pravidelnosť,“ odporučil Ovčarik.
Čítajte viac Pridané dostanú aj tí, ktorým sa zvyšovali dôchodky. Vláda bude rokovať o pomoci v núdziNa šetrenie si z príjmu existuje podľa Ovčarika vzorec s názvom ideálne finančné miery. Je to cieľ, kde by sa mali ľudia snažiť dostať. Ide o 10 percent odkladania z príjmu na krátkodobé vytváranie rezervy, ktorá by mala byť pripravená na rôzne výpadky v rámci rodinného príjmu. Na dlhodobé aktíva by malo odchádzať 20 percent z výplaty, 30 percent z príjmu je maximum, čo by mala tvoriť splátka úveru či hypotéky. Na spotrebu domácnosti odporúča odborník na investovanie dávať 40 percent z príjmu.