Pracujúcich bude menej, na dôchodky nebude mať kto platiť odvody. Odborník radí, ako si najlepšie našetriť

O 50 rokov budú tvoriť ľudia nad 65 rokov na Slovensku zhruba 32-percentný podiel populácie. Bude tak menej pracujúcich na to, aby vedeli odvádzať odvody pre seniorov. Je lepšie si na dôchodok preto šetriť a nespoliehať sa len na štát. Pri takomto šetrení sú najvhodnejšie rôzne druhy fondov. Uviedol to odborník na investovanie a generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

15.09.2023 14:15
dôchodci, dôchodcovia, manželia, počítač Foto:
Ilustračné foto.
debata (7)

„Vždy je kľúčový čas, na ktorý sa sporí a investuje. Pokiaľ pri dôchodku hovoríme o 15, 20, 30 alebo 40 rokoch, čo je pri dôchodkových formách sporenia reálne, v takom prípade sú najideálnejšie produkty, ktoré chránia úspory ľudí, a to sú fondy. Fondy sú zaujímavé pre to, lebo sú rozdelené do veľkého počtu cenných papierov a vedia dlhodobo porážať infláciu,“ uviedol Ovčarik.

sociálna poisťovňa Čítajte viac Na dôchodky dal štát rekordne veľa peňazí. Počet vyplácaných penzií stúpol o tisícky

Peniaze na bežnom či sporiacom účte pri nulovej alebo nízkej úrokovej sadzbe sa budú znehodnocovať, pretože účty neporážajú infláciu. Pri investičných produktoch je podľa Ovčarika dôležité voliť také produkty, o ktoré sa stará nejaká z investičných spoločností.

„Ľudia by si mohli vytvoriť návyk dlhodobého sporenia, investovania, teda odkladať časť zo svojho príjmu. Začať sporiť do dôchodkových produktov sa dá v niekoľkých desiatkach eur. S tým, ako sa človeku zlepšuje príjem, môže túto sumu zvyšovať, dôležité je vydržať čo najdlhšie. Základmi týchto produktov sú dlhodobosť a pravidelnosť,“ odporučil Ovčarik.

SR Bratislava APZD RÚZ KOZ MPSVR AZZZ HSR vláda odbory BAX Čítajte viac Pridané dostanú aj tí, ktorým sa zvyšovali dôchodky. Vláda bude rokovať o pomoci v núdzi

Na šetrenie si z príjmu existuje podľa Ovčarika vzorec s názvom ideálne finančné miery. Je to cieľ, kde by sa mali ľudia snažiť dostať. Ide o 10 percent odkladania z príjmu na krátkodobé vytváranie rezervy, ktorá by mala byť pripravená na rôzne výpadky v rámci rodinného príjmu. Na dlhodobé aktíva by malo odchádzať 20 percent z výplaty, 30 percent z príjmu je maximum, čo by mala tvoriť splátka úveru či hypotéky. Na spotrebu domácnosti odporúča odborník na investovanie dávať 40 percent z príjmu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodky