O krok bližšie k rekordným číslam. Bratislavské letisko už vybavilo vyše jeden a štvrť milióna cestujúcich

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo v auguste tohto roka približne 310-tisíc cestujúcich a za osem mesiacov viac ako 1,2 milióna. Do konca tohto roka by sa mal počet pasažierov na najväčšom slovenskom letisku zvýšiť na 1,7 až 1,8 milióna.

15.09.2023 11:35
barcelona, letisko Foto: ,
Letisko, ilustračný obrázok.
debata (5)

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Dušan Keketi pre agentúru SITA vo štvrtok povedal, že úroveň z rokov 2018 a 2019, kedy vybavili rekordných 2,3 milióna cestujúcich, by mohli dosiahnuť o dva roky. Podrobnejšie informácie o prevádzke zverejní letisko neskôr.

Letná letová sezóna ešte síce neskončila, ale šéf letiskovej spoločnosti ju považuje za úspešnú. Objem charterovej dopravy pre cestovné kancelárie je podľa Keketiho skoro 30 percent nad úrovňou roku 2019. „Pasažieri nám vypadávajú v pravidelnej doprave, tá nie je tak dynamická, ako by sme chceli,“ informoval na konferencii Hospodárskych novín o leteckej doprave po pandémii.

schwechat, letisko, Čítajte viac Viedenské letisko láka Slovákov na veľkorysé podmienky. Rakúske platy a benefity vás prekvapia

Bratislava má znovu pravidelné letecké spojenie s Aténami. Linku bude prevádzkovať grécka letecká spoločnosť Aegean Airlines od 14. septembra dvakrát týždenne, v pondelok a vo štvrtok, zatiaľ do začiatku januára. Prvý let je vo štvrtok večer, plánovaný prílet z gréckej metropoly do Bratislavy o 17:40 mal aktuálne hlásené meškanie zhruba polhodinu. Odlet do Atén plánovaný o 18:25 sa tak pravdepodobne tiež posunie.

„Linka bola pôvodne plánovaná od apríla, z dôvodu technických komplikácií na strane Aegean Airlines sa presunula až na september,“ uviedol pre SITA Keketi. „Sme radi, že to je konečne sieťový operátor, medzinárodne uznávaný, žiadny low-cost,“ priblížil riaditeľ letiska.

Podľa neho analyzovali prepravu medzi Viedňou a Aténami a vidia potenciál aj na spojenie s Bratislavou. „Pokojne aj s účasťou rakúskych, maďarských a českých pasažierov. Využívame celý ten okruh ako potenciál pre fungovanie linky,“ poznamenal Keketi k využívaniu leteckého spojenia Bratislavy a Atén v jesennom a zimnom období.

SR Bratislava letisko repatriačný prílet Štokholm Slováci B Čítajte viac Na Slovensku fungujú desiatky nelegálnych cestoviek. Kompenzácie sa nás netýkajú, vyhlásilo bratislavské letisko

Pravidelnú leteckú linku Bratislava – Atény v minulosti prevádzkoval celoročne nízkonákladový dopravca Ryanair, a to od roku 2015 do marca 2020, kedy ju prerušil z dôvodu protipandemických opatrení pre COVID-19.

Letisko už začína rokovať o budúcoročnej letnej letovej sezóne. „Očakávame novinky. Sústredíme sa na obnovovanie, ale aj na nové destinácie hlavne v pravidelných linkách. Teraz od zimy budú nové chartre do exotiky, ale aj to prispieva k výnosom letiska,“ dodal generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #letisko #letisko M. R. Štefánika