Oproti júlu 2023 sa spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v priemere nezmenili, hoci pohyb cien nadol nastal v polovici z 12 hlavných výdavkových skupín domácností. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Opätovné, v poradí už šieste spomalenie tempa rastu celkovej inflácie na aktuálnych 8,9 percenta sprevádzali medziročné rasty všetkých 12 odborov (výdavkových skupín domácností), v piatich z nich pritom ešte stále dvojciferné. V siedmich výdavkových skupinách zdražovanie zmiernilo svoje tempo. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností – potraviny s nealko nápojmi a bývanie a energie.
Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac, v auguste boli medziročne drahšie o 13,6 percenta. Tempo zdražovania poľavilo vo všetkých deviatich zložkách. Rast cien nad 20 percent zostal už iba pri položke cukor, džem a cukrovinky. Ďalší pokles zaznamenali ceny olejov a tukov, ktorých medziročné zníženie o 6,8 percenta bolo spôsobné predovšetkým ich prudkým zdražením v minulom roku.
Rast cien v odbore bývanie a energie sa utlmil a klesol na úroveň 7,3 percenta, nižšia hodnota bola iba koncom roka 2021. Nad úrovňou 20 percent sa však stále držali ceny pevných palív, tepelnej energie na 17 percent, ceny údržby a opravy obydlia klesli na 15 percent.
Výraznejšiemu poklesu celkovej inflácie bránilo tiež zdražovanie v reštauráciách a hoteloch, zdravotníctve a vo vzdelávaní. Najvýznamnejšie boli posuny cien nahor pri farmaceutických výrobkoch a ambulantných službách, z toho najmä pri službách zubných lekárov, ktoré sa opäť priblížili k medziročnému zvýšeniu o 20 percent.
Tovary a služby na bežnú údržbu domácností vzrástli oproti vlaňajšku o 17,9 percenta, primárne a predprimárne vzdelávanie je v porovnaní s minulým rokom drahšie o 30,8 percenta. Ceny pohonných látok síce medzimesačne výrazne zdraželi, ale oproti augustu 2022 sú nižšie o 4,5 percenta.
Nezmenená priemerná výška cenovej hladiny tovarov a služieb v auguste na úrovni predchádzajúceho mesiaca bola výsledkom poklesu cien v šiestich z 12 hlavných sledovaných odborov (výdavkových skupín domácností), ktorý na strane druhej vykompenzoval najmä výrazný medzimesačný rast cien pohonných látok. Najväčší vplyv ťahajúci medzimesačnú infláciu smerom nadol mali v auguste potraviny, ktorých ceny klesli v priemere o 1,1 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa v auguste 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 8,9 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 9,4 percenta a za domácnosti dôchodcov o 8,8 percenta.
V súhrne za osem mesiacov roka 2023 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 12,5 percenta (za domácnosti zamestnancov o 12,4 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 13,3 percenta a za domácnosti dôchodcov o 13,1 percenta.