Pokračovanie článku: Rakúšan a Nemec zarobia vyše 4-tisíc eur, Slovák 1 400 eur. Prečo v platoch zaostávame? Pozrite sa, ako sa zarába v EÚ

Denník Pravda oslovil všetky relevantné strany, ktoré majú v prieskumoch nad päť percent a nie sú extrémistické. Do ankety sa z oslovených strán nezapojili strany Smer, Sme rodina a KDH. Strán sme sa pýtali, ako by po prípadnom volebnom víťazstve riešili problém s nízkymi mzdami na Slovensku.

Progresívne Slovensko

Nízke mzdy na Slovensku sú štrukturálny problém spôsobený nedostatočnou investíciou do ľudského kapitálu a do inovácií. Tieto dva faktory zvyšujú produktivitu práce a sú motorom rastu miezd a životnej úrovne. Ich rozvoj sa preto musí stať jednou z hlavných priorít štátu. Potrebujeme pokračovať a zintenzívniť reformu vzdelávania s dôrazom na zručnosti a spôsobilosti pre 21. storočie a na vzdelávanie dospelých. Zároveň musíme zvýšiť a zefektívniť podporu výskumu, vývoja a inovácií s dôrazom na prepájanie verejných výskumných inštitúcií so súkromným sektorom a budovanie infraštruktúry. Toto úsilie umožní Slovensku okrem iného lepšie reagovať na zmeny spôsobené automatizáciou, umelou inteligenciou či dekarbonizáciou priemyslu, ktoré zvýšia dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile a zlepšia ponuku dobre platených pracovných miest.

Tomáš Hellebrandt, expert na sociálnu politiku... Foto: Ivan Majerský
Tomáš Hellebrandt, analytik Progresívneho Slovenska Tomáš Hellebrandt, expert na sociálnu politiku strany PS

OĽaNO

OĽaNO by nielen riešilo v budúcnosti, ale už v minulosti realizovalo zásadné kroky na zvýšenie čistých miezd na Slovensku. V štátnej správe to boli vlády OĽaNO, ktoré realizovali historicky bezprecedentné zvýšenie miezd vo verejnej správe za uplynulých 14 mesiacov o 21 percent a u učiteľov až o 27 percent. Ostatným pracujúcim rodičom s deťmi hnutie zvýšilo daňový bonus až na 140 eur na dieťa, ako súčasť rodinného balíka, ktorý zvýšil čistý príjem pracúceho rodiča na každé dieťa až o 150 eur. V budúcnosti je cieľom hnutia zvyšovať čisté mzdy najmä dvoma spôsobmi: 1. ďalej znižovať daňovo-odvodové zaťaženie práce, 2. ďalej podporovať hospodársky rast. Ten sa už teraz, aj vďaka vládnym opatreniam, akým bol kurzarbeit, premieta do historicky najvyššej zamestnanosti a najnižšej nezamestnanosti. To, ako je známe, vytvára najlepšie podmienky na zvyšovanie platov štandardnými trhovými mechanizmami. Takže znižovanie daní, odvodov a podpora hospodárskeho rastu sú kľúče, ktoré bude OĽaNO naďalej podporovať na ceste k vyšším čistým mzdám a prosperujúcim rodinám.

Líder OĽaNO Igor Matovič. Foto: TV Pravda
Líder OĽaNO Igor Matovič Líder OĽaNO Igor Matovič.

SaS

Program SaS je programom na dosiahnutie vyššieho ekonomického rastu a tým aj programom pre dynamickejší rast miezd. Ide o udržateľné riešenie, ktoré láka nových zahraničných investorov a pomáha domácim podnikom. Riešenia SaS podporia rast platov nielen nižšej príjmovej skupiny, ale aj strednej a vyššej triedy a zároveň aj rast príjmov živnostníkov, malých podnikateľov či rodinných podnikov. Opatrenia SaS na podporu rastu miezd možno rozdeliť na tri skupiny. Prvou je zlepšovanie podnikateľského prostredia, ktoré nielen zvyšuje mzdy na súčasných pozíciách, ale aj vytvára nové lepšie platené pracovné miesta. Druhou je zníženie zdanenia práce, vďaka ktorému príde zamestnancom na účet viac peňazí. A treťou sú zlepšenia v oblasti pracovného práva, ktoré prinesú zamestnancom ďalšie benefity.

Šéf SaS Richard Sulík. Foto: Pravda, Robert Hüttner
richard sulík Šéf SaS Richard Sulík.

Hlas

Hlas presadí zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 60 percent tej priemernej. Vráti šesť stupňov minimálnej mzdy podľa náročnosti práce tak, aby najvyšší predstavoval dvojnásobok najnižšieho. Rast minimálnej mzdy totiž vždy núti zamestnávateľov zvýšiť aj ostatné. Hlas zavedie rozširovanie odvetvových kolektívnych zmlúv na všetky firmy v danom odvetví. Vyššie mzdy, na ktorých sa dohodnú podniky a odbory združené v odvetvových asociáciách a zväzoch, budú automaticky platiť pre všetkých pracovníkov v danom odvetví, čím sa zabráni neférovej konkurencii na úkor zamestnancov. V súlade s európskou legislatívou strana zavedie uplatnenie sektorovej priemernej mzdy ako kritérium vo verejnom obstarávaní. Ako vo vyspelých štátoch, verejné zákazky platené z daní občanov sa musia i u nás prejaviť vo vyšších mzdách zamestnancov. K rastu miezd Hlas prispeje aj cielenými štátnymi investíciami do zvýšenia kvalifikácie pracujúcich, aby mohli nastúpiť na pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou. Rozdielnym zdaňovaním firemných ziskov bude motivovať podniky, aby vytvárali pracovné miesta s vyššími mzdami. Sprísni tiež opatrenia proti nelegálnemu zamestnávaniu a súborom niekoľkých navzájom prepojených opatrení zabráni firmám, aby cudzincov zneužívali ako lacnú pracovnú silu namiesto férového odmeňovania domácich pracovníkov. Vo všetkých prípadoch má Hlas pripravené opatrenia, ktoré spoľahlivo fungujú vo vyspelých krajinách, preto má dosť skúseností, aby sa správne zrealizovali aj na Slovensku.

Líder strany Hlas Peter Pellegrini. Foto: SITA, Milan Illík
Pellegrini Líder strany Hlas Peter Pellegrini.

SNS

Okamžité opatrenia na zvýšenie miezd zamestnancov: okamžite začať rokovania o znížení daňovo-odvodového zaťaženia zamestnancov a zamestnávateľov. Zvýšenie nezdaniteľného minima, teda nezdaniteľnej časti základu dane, čo má okamžitý vplyv na nárast príjmu všetkých fyzických osôb odvádzajúcich daň z príjmu. Okamžité odstránenie regionálnej diskriminácie v mzdách zamestnancov. Rovnaká mzda za rovnakú prácu vo všetkých regiónoch Slovenska. Daňové zvýhodnenie spoločností, ktoré reálne prerozdelia zisk medzi zamestnancov. Percentuálne ohraničiť vývoz kapitálu na Slovensku pôsobiacich zahraničných spoločností do zahraničia. Zaviesť automatické dorovnávanie inflácie v platoch – inflačná doložka. Okamžité odstránenie rodovej diskriminácie v oblasti odmeňovania. Oslobodenie 13.a 14. platu od dane z príjmov a odvodov.

Predseda SNS Andrej Danko. Foto: TASR, Jaroslav Novák
Andrej Danko, SNS Predseda SNS Andrej Danko.

© Autorské práva vyhradené

199 debata chyba
Viac na túto tému: #platy #mzdy