Cieľom návrhu, ktorý v stredu schválila vláda, je zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny na odberateľov z domácností. Cena elektriny by sa tak v budúcom roku nemala výraznejšie meniť.
Trhové ceny energií sú v roku 2023 podľa MH naďalej extrémne vysoké a volatilné, čo je spôsobené vplyvom viacerých geopolitických faktorov.
Čítajte viac Domácnostiam stále hrozí nárast cien elektriny o 10 až 20 percent, plynu o 110 percent. Stále sa čaká na vládne opatrenia„Vzhľadom na to, že trhová cena elektriny v roku 2023 vstupuje do vzorca na výpočet jej ceny pre zraniteľných odberateľov na rok 2024, očakáva sa, že bez prijatia vhodných opatrení by boli títo odberatelia zasiahnutí nárastom cien elektriny,“ uviedlo MH v predkladacom návrhu.
„Pri zohľadnení aktuálnych trendov by zvýšenie koncovej ceny elektriny pre domácnosti mohlo prekročiť 80 %," uvádza rezort. Veľký počet domácností by tak mohol prepadnúť do tzv. energetickej chudoby, ministerstvo upozorňuje aj na riziko významného zvýšenia podielu domácností, ktoré nebudú schopné uhradiť svoje záväzky či už v rámci zálohových platieb, alebo vyúčtovania energií.
Vláda by mala podľa materiálu vziať na vedomie prebiehajúce rokovania o zmluve medzi štátnymi orgánmi SR a spoločnosťou Slovenské elektrárne.
„Zmluvou by sa mala zabezpečiť výroba a dodávka elektriny v objeme 5,79 terawatthodiny (TWh) zvýšenom o ďalších 0,03 TWh za každý kalendárny mesiac roka 2024 nasledujúci po mesiaci, v ktorom dôjde k spusteniu do prevádzky jadrového zdroja EMO3 (tretieho bloku Mochoviec, pozn. red.), za cenu 61,2077 eura za megawatthodinu na rok 2024,“ uviedlo MH.
Čítajte viac Lacná elektrina pre domácnosti na dva roky. Vláda schválila zmluvu so Slovenskými elektrárňamiMinister hospodárstva Peter Dovhun by podľa návrhu mal do 15. septembra uložiť výrobcom elektriny v zariadeniach na výrobu elektriny z jadrového paliva povinnosti vo všeobecnom hospodárskom záujme a určiť podmienky, za ktorých budú tieto povinnosti plnené.