Tisícky ľudí dostanú nový príspevok od štátu, maximálna suma bude 19-tisíc. Po novom dostanete peniaze na viac oblastí

15- alebo 19-tisíc eur. Štartuje nová výzva na obnovu starých domov. Desaťtisíc ďalších ľudí dostane peniaze na to, aby si buď zateplilo, alebo inak zrekonštruovalo starý rodinný dom. Záujemcovia o obnovu starého domu sa po troch predchádzajúcich kolách môžu zapojiť do ďalšej výzvy na rekonštrukciu z európskych peňazí.

05.09.2023 16:05
žena, financie, peniaze, daňové priznanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Rezort životného prostredia a Slovenská agentúra životného prostredia tentoraz sľubujú, že v rámci nového kola sa ľudia dočkajú zjednodušenia kritérií, ale aj rozšírenia možností, na čo bude možné príspevok žiadať.

Matej Kerestúr hovorí o výzve na obnovu domu.
Video
Zdroj: TV Pravda

Po novom tak dotáciu môžete dostať napríklad na úpravu komína, batériové úložisko, nabíjaciu stanicu na elektromobily či na kotol na pelety. Agentúra životného prostredia bude čiastočne platiť aj projekt protipožiarnej ochrany. Žiadateľom čiastočne uhradí aj projekt protipožiarnej ochrany, ktorý je dôležitý práve pri inštalácií fotovoltických panelov a domácich wallboxov na nabíjanie elektrických áut.

SR MŽP Obnov dom výzva TK BAX Čítajte viac Štartuje nové kolo rozdávania peňazí na obnovu domu. Pribudli nové možnosti, koľko môžete získať?

Samotná výzva spolu so všetkými prílohami bude na webe obnovdom.sk zverejnená v stredu 6. septembra. Štát plánuje v rámci aktuálnej výzvy podporiť ďalších desaťtisíc domácností, pričom podávanie žiadostí spustí 9. októbra. „Cieľom je zabezpečiť dostatočný čas a priestor pre potenciálnych žiadateľov na to, aby sa mohli pripraviť na podanie samotnej žiadosti,“ priblížil v tejto súvislosti generálny riaditeľ agentúry životného prostredia Matej Kerestúr.

Ďalšou novinkou je, že do štvrtého kola sa budú môcť zapojiť aj tí žiadatelia, ktorí v priebehu predchádzajúcich výziev nesplnili podmienky. Z plánu obnovy je na štvrtú výzvu celkovo vyčlenených 190 miliónov eur.

„Výška podpory ostáva nezmenená. Najviac 15-tisíc eur pri úspore primárnej energie v rozsahu 30 až 60 percent alebo 19-tisíc eur pri úspore viac ako 60 percent. Majiteľovi rodinného domu bude uhradených 75 percent z celkových oprávnených výdavkov. Ak obnovu stihne do 31. októbra 2024 a do tohto termínu predloží aj žiadosť o platbu, môže získať až 80 percent celkových oprávnených výdavkov," opísal pravidlá Kerestúr.

Šéf agentúry zároveň dodal, že v priebehu tento výzvy sa očakáva väčší nápor, ako to bolo pri predchádzajúcich kolách. „V súvislosti s tým sme dali 90 dní na predloženie fyzicky podpísanej žiadosti. To je jedna z významných zmien oproti tretej výzve. Ten nápor sme sa snažili rozložiť v čase,“ uzatvoril šéf agentúry.

Plán obnovy Jelka Matovič Heger Budaj Čítajte viac Pracovali aj počas sobôt, nepomohli ani vyhrnuté rukávy. Tisíce ľudí čakajú na peniaze na obnovu domu

Zjednodušenia a rozšírenia

Parametre poslednej výzvy sú podľa ministerstva životného prostredia nastavené na základe skúseností z predchádzajúcich troch kôl. V porovnaní s pilotnými kolami tak bola na základe skúseností z praxe zrušená napríklad podmienka trvalého pobytu v nehnuteľnosti a po novom nie je potrebné ani potvrdenie zo stavebného úradu. Žiadatelia už nemusia ani dokladovať podlžnosti v Sociálnej poisťovni, v zdravotnej poisťovni či na daňovom úrade.

„Mnohé zjednodušenia a rozšírenie oprávnených výdavkov v tejto výzve vychádzajú zo skúseností z prvých troch výziev, ktoré sme často komunikovali agentúre aj my v platforme Budovy pre budúcnosť,“ povedala pre denník Pravda riaditeľka platformy Katarína Nikodemová.

Združenie rovnako privítalo aj rozšírenie podpory o nové opatrenia, medzi ktoré patria batérie či nabíjacie stanice pre elektromobily. Podľa Nikodemovej ide o potvrdenie toho, že program má za cieľ podporovať skutočne komplexné riešenia zamerané na obnovu rodinných domov.

Vyhodnocovanie zrýchlili

Okrem zjednodušenia kritérií sa envirorezort tentoraz pochválil aj zrýchlením procesov pri vyhodnocovaní doterajších žiadostí o obnovu domu. Podľa podpredsedníčky vlády Lívie Vašákovej sú prvé dve pilotné výzvy už vyhodnotené rovnako ako 80 percent žiadostí z tretieho kola. Tie však pôvodne mali byť vyhodnotené už do 15. augusta, čo sa napokon agentúre životného prostredia dodržať nepodarilo.

V rámci doterajších pilotných výziev o finančný príspevok požiadalo 12 386 záujemcov o dotáciu, pričom až 1 467 ľudí z tohto počtu už uzatvorilo zmluvu so Slovenskou agentúrou životného prostredia. „Obnovu ukončilo aspoň 110 žiadateľov, ktorí zaslali žiadosť o vyplatenie príspevku,“ vypočítava ministerstvo.

SAŽP, Matej Kerestúr, generálny riaditeľ, Čítajte viac Obnov dom prejde zmenami. Medzi novinkami bude zaradenie kotlov na biomasu, tvrdí nový šéf projektu

Vašáková napriek tomu zdôraznila, že aktuálne dokopy 10-tisíc ľudí zo všetkých kôl vie, či im žiadosť o obnovu schválili, alebo naopak. „Došlo k obrovskému nasadeniu a výrazným spôsobom sa podarilo zrýchliť procesovanie žiadostí," zdôraznila podpredsedníčka vlády s tým, že v rámci tretej výzvy je potrebné vyhodnotiť už len približne 1 800 žiadostí.

„Oceňujeme tiež zrýchlenie vyhodnocovania žiadostí, ktoré nastalo v posledných mesiacoch. Pevne veríme, že vyhodnocovanie novej, štvrtej výzvy bude natoľko efektívne, že mnohí žiadatelia si budú môcť dom obnoviť ešte pred touto vykurovacou sezónou, čo im dopomôže k výraznému zníženiu spotreby energie na vykurovanie,“ povedala na margo zrýchlenia procesov Nikodemová z platformy Budovy pre budúcnosť.

Obnova rodinného domu môže byť realizovaná ľubovoľnou kombináciou opatrení, pričom musia byť splnené tieto podmienky:

  • Obnovou musí dôjsť k úspore primárnej energie minimálne o 30 percent oproti stavu pred obnovou.
  • Súčasťou obnovy rodinného domu musí byť aspoň jedno opatrenie zo skupiny opatrení A. Výška oprávnených výdavkov na skupinu A musí predstavovať minimálne 25 percent celkových oprávnených výdavkov.
  • Opatrenia zo skupiny B sú voliteľné. Výška oprávnených výdavkov na realizáciu opatrení B3 a B5 nesmie kumulatívne prekročiť 10 percent celkových oprávnených výdavkov projektu.
  • Vybudovanie nadstavby alebo prístavby ani zobytnenie podkrovia alebo suterénu nie sú považované za oprávnené opatrenia projektu.
  • O príspevok môžu požiadať fyzické osoby, ktoré sú vlastníkmi rodinného domu postaveného pred rokom 2013.
  • Výška finančného príspevku je 75 percent z celkových oprávnených výdavkov, a zároveň maximálne:

*15-tisíc eur v prípade, že obnovou domu sa dosiahne úspora primárnej energie v rozsahu 30 až 60 percent oproti stavu pred obnovou.

*19-tisíc eur v prípade, že obnovou domu sa dosiahne úspora primárnej energie viac ako 60 percent oproti stavu pre obnovou.

  • V konkrétnom dome nie je potrebné mať trvalý pobyt, nie je už ani potrebné potvrdenie od stavebného úradu a nemusíte ani preukazovať podlžnosti v sociálnej či zdravotnej poistovni alebo na daňovom úrade.

Zdroj: Slovenská agentúra životného prostredia

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Lívia Vašáková #obnov dom