Šimečkovi progresívci predstavili ambiciózne plány. Chcú postaviť 3 nemocnice, znížiť dane na prácu a celoslovenský lístok

Naštartovanie ekonomiky, zdravotníctvo a zmena celospoločenskej atmosféry k väčšej vzájomnej tolerancii. Za hlavné programové priority Plánu pre budúcnosť, s ktorým sa bude Progresívne Slovensko (PS) uchádzať o dôveru v parlamentných voľbách, to na sobotňajšej tlačovej konferencii uviedol jeho líder Michal Šimečka.

02.09.2023 12:21
PS: Predstavenie programu Foto:
Predseda hnutia PS Michal Šimečka (v popredí) počas tlačovej besedy hnutia Progresívne Slovensko (PS) na tému: Plán pre budúcnosť - predstavenie programu. Bratislava, 2. september 2022.
debata (73)

Predstavil zároveň desať konkrétnych opatrení, ktoré majú implementovať programové priority. „Chceme postaviť tri veľké nemocnice, rovnako znížiť zdanenie práce a uľahčiť začiatok podnikania vrátane podpory mikropodnikania,“ uviedol. Avizoval presadzovanie adresnej pomoci vrátane príspevku na bývanie, ktorý má zabezpečiť, aby žiadna domácnosť nevynakladala na bývanie viac ako tretinu rodinného rozpočtu.

David Navrátil, hlavný ekonóm České spořitelny Čítajte viac Český ekonóm: Slováci prežijú veľmi málo rokov v zdraví. Posúvanie veku odchodu do dôchodku tak nebude fungovať

Ambíciou PS je zaviesť aj špeciálny celoslovenský cestovný lístok CeloSlovák na všetky druhy verejnej dopravy. „Chceme zvýšiť učiteľské platy a dorovnať ich na úroveň priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí,“ deklaroval ďalej šéf PS. Opatreniami chce zintenzívniť progres elektronizácie verenej a štátnej správy, jedno z opatrení ma priniesť maximálnu podporu fotovoltiky, ďalšie mieri k tomu, aby boli životné partnerstvá dostupné pre všetkých. PS chce tiež prevziať garanciu za platenie výživného včas a v plnej výške.

„Povinný rodič bude platiť štátu a štát bude vyplácať výživné oprávnenému rodičovi tak, aby nevznikali situácie, že bude tŕpnuť, či výživné príde a v akej výške,“ vysvetlila zámer podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.

Predseda PS pripustil, že všetky opatrenia sa možno nepodarí počas nasledujúcich štyroch rokov uviesť do života. „Som však bytostne presvedčený, že za štyri roky sa dá urobiť zásadný rozdiel,“ zdôraznil.

Deklaroval, že pri presadzovaní programových priorít chce nasledovať cestu politickej konštruktívnej spolupráce. Mieni, že na zásadnú akceleráciu procesov v prípade najdôležitejších infraštruktúrnych projektov bude potrebné vytvoriť podľa vzoru zo zahraničia vysoko odborné implementačné tímy.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #Michal Šimečka #PS