Pridané dostanú aj tí, ktorým sa zvyšovali dôchodky. Vláda bude rokovať o pomoci v núdzi

Valorizácia dôchodkových dávok, sociálneho dôchodku z dôvodu invalidity, rodičovského príspevku, úrazovej a pozostalostnej úrazovej renty v tomto roku by sa nemali považovať za príjem na účely poskytovania pomoci v hmotnej núdzi.

02.09.2023 10:37
SR Bratislava APZD RÚZ KOZ MPSVR AZZZ HSR vláda... Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (5)

Pri posudzovaní príjmu by mala byť rozhodujúca výška dávky, ktorú mala osoba vlani, bez jej zvýšenia v tomto roku. Vyplýva to z návrhu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorým by sa mala zaoberať vláda.

Michal Ilko, Sociálna poisťovňa Čítajte viac Sociálna poisťovňa prichádza s veľkou novinkou. Povie vám, aký budete dostávať dôchodok a na čo všetko máte nárok

„Cieľom návrhu je zvýšiť disponibilný príjem domácnostiam, ktoré sú v hmotnej núdzi a ktorých príjem by sa nezvýšil pomerne k zvýšeniu ich dávok. Predmetné opatrenie čiastočne zmierni následky vysokej inflácie, ktorá bola spôsobená aj vojnovým konfliktom na Ukrajine,“ uviedol v predkladacej správe rezort práce.

Rezort zároveň navrhuje na účely kompenzačných peňažných príspevkov naďalej nezapočítavať do príjmu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a príjmu spoločne posudzovaných osôb poskytnutú inflačnú pomoc v minulom roku. Vyplatenie jednorazovej inflačnej pomoci by prostredníctvom výnimiek nemalo žiaden negatívny vplyv na poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu.

Nariadenie rezort predkladá na rokovanie vlády bez predchádzajúceho prerokovania návrhu s príslušnými orgánmi a inštitúciami v pripomienkovom konaní. „Dôvodom je naliehavosť v termíne súvisiaca s mimoriadnymi okolnosťami v dôsledku krízovej situácie,“ uzavrel rezort.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #dávky #dôchodky