Tisíckam ľudí sa zdvihnú od roka 2024 minimálne výplaty. Pozrite sa, v ktorom ste stupni a koľko dostanete

Výška minimálnej mzdy na rok 2024 je po dlhých mesiacoch rokovania konečne známa. Odborári zopakovali vlaňajšiu historickú dohodu, ktorá zdvihla „minimálku“ na 700 eur. Najnižšia mzda v hospodárstve bude od januára budúceho roka vyššia o 50 eur a bude 750 eur v hrubom.

22.08.2023 05:00
SR Bratislava APZD RÚZ KOZ MPSVR AZZZ HSR vláda... Foto: ,
Na snímke zľava prezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monika Uhlerová, predseda vlády SR Ľudovít Ódor a dočasne poverená ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR a predsedníčka Hospodárskej a sociálnej rady SR Soňa Gaborčáková.
debata (71)

Výsledok dohody zamestnávateľov a odborárov, do ktorej po predchádzajúcich neúspešných rokovaniach musel zasiahnuť v rámci tripartity aj štát, oznámil premiér Ľudovít Ódor. Budúcoročné zvyšovanie sa dotkne mnohých tisícov pracovníkov po celom Slovensku.

Odborár Ján Košč hovorí o výške minimálnej mzdy.
Video
Zdroj: TV Pravda

„Nie je to štandard na Slovensku a už vôbec nie v poslednom období, že existuje konštruktívna diskusia a podarí sa nájsť kompromis, aj keď je každá strana svojím spôsobom nespokojná. Odborári by chceli vyššie mzdy pre svojich zamestnancov a podnikatelia si musia chrániť konkurencieschop­nosť,“ povedal v pondelok predseda vlády.

Po odpočítaní odvodov na zdravotné a sociálne poistenie či daní bude týmto zamestnancom od začiatku roka 2024 chodiť na účet po uplatnení si nezdaniteľnej časti základu dane viac ako 600 eur v čistom. Ide tak o nárast viac ako sedem percent, pričom v budúcom roku analytici predpokladajú rast cien približne v rovnakej výške. Ak sú ich predpoklady správne, zvyšovanie by dokonca mohlo pokryť aj infláciu.

odborári, KOVO, doprava Čítajte viac Minimálna mzda na rok 2024: Historickú dohodu sa nedarí zopakovať, aká suma je zatiaľ na stole?

„Táto dohoda by mohla byť príkladom aj pre politikov,“ povedala ministerka práce a sociálnych vecí Soňa Gaborčáková.

Podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR sa minimálna mzda bude zvyšovať nad rámec automatu aj napriek neľahkej a nestabilnej situácii, v ktorej sa viacerí zamestnávatelia, ale aj zamestnanci aktuálne nachádzajú.

„Kompromis oboch strán bol možný už druhý rok po sebe a veríme, že týmto gestom dáme verejnosti, ale predovšetkým aj budúcej vláde, ktorá vzíde z predčasných parlamentných volieb, dôležitý spoločenský odkaz, že napriek rozdielnym pohľadom na túto tému je práve vecná a konštruktívna diskusia kľúčová a zodpovedný sociálny dialóg má zmysel,“ vyjadrila sa hovorkyňa asociácie Miriam Filová.

Odborári chceli viac

V praxi však platí, že nie každý zamestnanec dostane na konci mesiaca rovnakú výšku minimálnej mzdy. Tá závisí od toho, v ktorom stupni náročnosti práce sa nachádzate. Ak napríklad pracujete ako pokladník či administratívny pracovník a ste zaradený do druhého stupňa v kategórii náročnosti práce, na konci mesiaca dostanete 866 eur v hrubom.

Suzuki - výroba Čítajte viac Platia vyššie príplatky za nočné, sviatky a nedele. Je to rana pod pás, tvrdia firmy

Elektrikári, vodiči autobusov, ale aj účtovníci, ktorí zvyčajne spadajú do tretej kategórie stupňa náročnosti práce, na konci mesiaca dostanú 975 eur. V najvyššom, šiestom stupni, ktorý odzrkadľuje náročnosť vášho zamestnania, potom dostanete 1 330. Ide najmä o pozície, v ktorých sa vyžaduje tvorivá činnosť a riešenie úloh neobvyklým spôsobom. Spadajú sem napríklad rôzni generálni či výkonní riaditelia.

Ministerka práce po rokovaní tripartity vyhlásila, že žiadna z prítomných strán nie je o dohode na sto percent presvedčená. Pripomenula však, že rokovania nemajú byť postavené na emóciách, ale na dátach.

„Teším sa, že Aliancia sektorových rád bude zastrešená zástupcami obidvoch strán a do budúcnosti sa môžeme oprieť o tieto dáta,“ priblížila ministerka.

Zástupcovia zamestnávateľov pôvodne žiadali oveľa vyššiu sumu minimálnej mzdy. Počas rokovaní totiž trvali na tom, aby bol jej výpočet nastavený na úroveň 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. V prípade ich úspechu by najmenej zarábajúci ľudia dostali až 796 eur.

Podľa zákonom nastaveného automatu pritom platí, že najnižšia úroveň minimálnej mzdy na ďalší rok musí byť zakotvená na úrovni 57 percent priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Keďže v roku 2022 išlo o sumu 1 304, najnižší plat mal na budúci rok pôvodne narásť iba na 743 eur.

Konfederácia odborových zväzov po dlhých rokovaniach pripomenula, že sa obe strany vedia dohodnúť, aj keď majú rozdielne pohľady. Zároveň vyzvala, aby sme sa zamysleli nad problémami, ktoré má krajina. „Podľa nášho názoru je však potrebné nazerať na problematiku minimálnej mzdy v širších súvislostiach, ako napríklad, aký je ekonomický model na Slovensku a aká je jeho budúcnosť, problematika produktivity práce, digitalizácie, vzdelávania, budúcnosti sociálneho dialógu a podobne,“ tvrdia odborári.

Stúpať budú aj príplatky

Okrem samotného zvýšenia minimálnej mzdy zamestnávateľov výrazne zaťaží aj zvyšovanie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. No na druhej strane, ľudia budú mať vyššiu výplatu. Príplatky sú totiž od 1. júna tohto roka nadviazané práve na jej výšku a viacerí zamestnanci si vďaka tomu výrazne k výplate prilepšia.

práca, mzda, ženy, robotníčky Čítajte viac Väčšina ľudí má problém vyžiť, varujú odborári a pripravili sériu krokov, aby zastavili pokles životnej úrovne

„Ide o jeden z desiatok zákonov, ktorý je výsledkom obchádzania štandardného legislatívneho procesu a poslaneckej anarchie v praxi. Uvedená zmena bola prijatá prostredníctvom poslaneckého návrhu, a to bez riadneho pripomienkového konania a bez adekvátneho vyčíslenia dosahov,“ sťažovala sa koncom mája v súvislosti so stúpaním príplatkov pre denník Pravda Republiková únia zamestnávateľov.

A aký teda bude mať nová výška minimálnej mzdy vplyv na výšku príplatkov? Ak pracujete v sobotu, suma príplatku je podľa zákona stanovená najmenej na 50 percent najnižšej mzdy za hodinu. Keďže sa výška hodinovej minimálnej mzdy bude od 1. januára 2024 rovnať 4,31 eura, zamestnávateľ vám za každú odpracovanú hodinu v sobotu zaplatí najmenej 2,15 eura k bežnej tarife.

V prípade práce v nedeľu platí, že hodinová výška príplatku je stanovená na 100 percent minimálnej mzdy. Zamestnanci pracujúci v nedeľu tak po novom od budúceho roka budú dostávať 4,31 eura na hodinu k bežnej tarife.

© Autorské práva vyhradené

71 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda #odborári #Ľudovít Ódor