Minimálna mzda 2024: historická dohoda sa zopakovala. Najnižšie zárobky stúpnu na 750 eur

Zamestnávatelia, odborári a predstavitelia vlády sa na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady dohodli na výške minimálnej mzdy na rok 2024.

21.08.2023 14:49 , aktualizované: 15:26
SR Bratislava KOZ MPSVR AZZZ HSR vláda odbory BAX Foto: ,
Na snímke zľava predseda Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik, prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) Alexej Beljajev, prezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monika Uhlerová, predseda vlády SR Ľudovít Ódor, ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR a predsedníčka Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR Soňa Gaborčáková, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Roman Karlubík, prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský počas tlačovej konferencie o minimálnej mzde po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady.
debata (106)

Najnižšie hrubé zárobky od začiatku budúceho roka stúpnu z terajších 700 eur na 750 eur. Po rokovaní tripartity to uviedol premiér Ľudovít Ódor. Podľa zákonného automatu pritom musela suma minimálnej mzdy na budúci rok dosiahnuť najmenej 744 eur, teda 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok.

„Táto dohoda by mohla byť príkladom aj pre politikov," povedala ministerka práce a sociálnych vecí Soňa Gaborčáková. Podľa nej by sa nová vláda mala zaoberať tým, ako nastaviť systém tak, aby ľudia s minimálnou mzdou zarobili v čistom viac. „Slovensko stojí po rokoch pred veľkou výzvou utriediť si, čo chceme, kam chceme smerovať a ako chceme odmeňovať ľudí," povedala.

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský poukázal na to, že treba vždy sledovať aj spokojnosť zamestnancov, aj konkurencieschop­nosť danej firmy. „Druhýkrát sme sa snažili nájsť dohodu a som veľmi rád, že dohoda nastala," povedal. Suma 750 eur je podľa neho štedrá ponuka vzhľadom na krízy, ktoré zamestnávateľov postihujú.

Prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Alexej Beljajev zdôraznil, že problémom na Slovensku nie je podhodnotená minimálna mzda, ale príplatky za prácu v noci či cez víkend, ktoré sa opäť naviazali na minimálnu mzdu. „Tým, že sme naviazali príplatky späť na minimálnu mzdu, priemysel to bude v budúcom roku stáť 180 miliónov eur, z toho si štát vezme polovicu," povedal. Sumu 180 miliónov eur by mal štát podľa neho dať radšej pracujúcim.

Aj vlani sa zástupcom zamestnávateľov a odborárom na výške minimálnej mzdy na tento rok podarilo dohodnúť. Išlo o ich historicky prvú dohodu na sume minimálnej mzdy na nasledujúci rok. Minimálna mzda po tejto dohode stúpla z vlaňajších 646 eur na súčasných 700 eur, čo bolo o 9 eur viac, ako predpisoval zákon o minimálnej mzde. Dohodu o výške minimálnej mzdy na tento rok zamestnávatelia a odborári vlani predstavili 14. júla, teda deň pred zákonným termínom.

106 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda