Skončia behačky po úradoch? Príprava na dôchodok bude jednoduchšia, Sociálna poisťovňa prichádza s novou službou

Sociálna poisťovňa uľahčuje život poistencom pri príprave na dôchodok, pri rodičovskom dôchodku a dávke v nezamestnanosti. Potrebné informácie sa po novom dozvedia z elektronického účtu poistenca. Ušetria tak návštevy pobočky, či telefonáty a emaily.

16.08.2023 10:17
druhý pilier, sociálna poistovna, dochodky,... Foto: ,
V roku 2015 bol druhý pilier otvorený a vyše 100-tisíc ľudí ho opustilo. Od roku 2017 ide štát sporenie posilňovať.
debata

Poistenci tak v ďalších životných situáciách nemusia žiadať o informácie a čakať na odpoveď, v pohodlí domova zistia, čo potrebujú. Elektronický účet poistenca poisťovňa zriadi automaticky, stačí si k nemu aktivovať prístup osobne alebo elektronicky. Na tlačovej besede o tom informoval štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, bývalý generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

SR Bratislava NRSR parlament 90. schôdza BAX Čítajte viac Erik Tomáš sa pochválil zvyšovaním dôchodkov. Aká je realita? Mihál ho schladil reakciou

Nový nástroj s názvom Príprava na dôchodok je pomocníkom pre tých, ktorí sa chcú v predstihu a ešte počas aktívneho života pripraviť na podanie žiadosti o dôchodok. Zobrazuje sa poistencovi, ktorý má viac ako 45 rokov a zároveň nepoberá starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok.

Obsahuje informáciu o neevidovanom období, teda obdobia, v ktorých podľa evidencie Sociálnej poisťovne dôchodkové poistenie netrvalo a prehľad údajov na účely výpočtu dôchodku, teda Sociálnou poisťovňou evidované obdobia. Ide o údaje o počte dní dôchodkového poistenia a dosiahnutých vymeriavacích základoch evidovaných Sociálnou poisťovňou, ako aj o všeobecných vymeriavacích základoch a z nich vypočítaných osobných mzdových bodoch.

Poistencovi bude tiež k dispozícii prehľad zamestnávateľov, u ktorých Sociálna poisťovňa eviduje obdobie dôchodkového poistenia od 1. januára 1993. Z tohto prehľadu sa klient dozvie názov zamestnávateľa, ktorý za neho platil poistné na dôchodkové poistenie, dátum vzniku a zániku tohto poistenia.

Poistenec tak získa informácie, ktoré mu pomôžu pripraviť sa na odchod do dôchodku bez kontaktovania pracoviska Sociálnej poisťovne. Aktívnym prístupom si následne môže zaobstarať potrebné doklady ešte pred spísaním žiadosti o dôchodok, čím sa skráti dôchodkové konanie. Zároveň v elektronickom účte uvidí, či odpracoval 40 rokov potrebných pre vznik nároku na predčasný dôchodok, čím Sociálna poisťovňa reflektuje na jeden z najčastejších dopytov poistencov tento rok.

Elektronický účet poistenca tiež po novom prináša poriadok do rodičovského dôchodku. V novej verzii si tak rodičia môžu kedykoľvek skontrolovať, či Sociálna poisťovňa správne eviduje vzťah „rodič-dieťa“, vznik nároku na rodičovský dôchodok alebo sumu rodičovskej penzie. Dieťa zas môže priamo v elektronickom účte podať, respektíve zmeniť vyhlásenie nároku na rodičovský dôchodok.

Funkcia „Rodičovský dôchodok – Zrušenie / Zmena vyhlásenia k RD“ umožňuje klientovi priamo v elektronickom účte zrušiť alebo zmeniť vyhlásenie na účely nároku na rodičovský dôchodok. Nemusí tak zasielať jeho podpísaný formulár v papierovej forme, prípadne kontaktovať pracovisko Sociálnej poisťovne. Zmeniť svoje pôvodné vyhlásenie elektronicky môžu aj tí, ktorí pôvodné vyhlásenie podali papierovo.

Tretia oblasť sa týka dávky v nezamestnanosti. O priebehu žiadosti a výplate dávky v nezamestnanosti sa po novom poistenec dozvie bez návštevy Sociálnej poisťovne prostredníctvom svojho elektronického úč­tu.

Celý proces sa stane transparentným podobne ako pri službe elektronická PN. Ak klient podá žiadosť o dávku v nezamestnanosti na úrade práce, Sociálnu poisťovňu už navštíviť nemusí a následne už proces schvaľovania a priznania dávky, vrátane jej výšky, môže sledovať vo svojom elektronickom účte.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dôchodcovia #dôchodky #penzie