Centrálna banka, ktorej kľúčová úroková sadzba je v súčasnosti na úrovni 8,5 %, mala pôvodne naplánované najbližšie zasadnutie o úrokových sadzbách na 15. septembra. Mimoriadna schôdza otvára možnosť zvýšenia nákladov na pôžičky, čo by podporilo slabnúci rubeľ. Banka dodala, že výsledok utorkového zasadania oznámi o 10.30 h miestneho času.
Čítajte viac Voľný pád rubľa pokračuje. Ruská mena je oproti americkému doláru veľmi slabáRuská mena v priebehu pondelka prekročila hranicu 101 rubľov za dolár. To bol najslabší kurz za takmer 17 mesiacov a tretí najhorší výsledok spomedzi rozvíjajúcich sa trhov.
Maxim Oreškin, ekonomický poradca prezidenta Vladimira Putina, v pondelok obvinil uvoľnenú menovú politiku centrálnej banky z oslabovania rubľa. Povedal pritom, že silný rubeľ je v záujme ruskej ekonomiky a že slabá mena „komplikuje ekonomickú reštrukturalizáciu a negatívne ovplyvňuje reálne príjmy ľudí“. Dodal, že ruská centrálna banka má všetky potrebné nástroje na stabilizáciu situácie a čoskoro očakáva normalizáciu.
Čítajte viac Čakal sa kolaps ruskej ekonomiky, no neprišiel. Čo mu zabránilo?Po tom, čo centrálna banka oznámila mimoriadne zasadnutie v utorok, rubeľ znížil svoje straty a jeho kurz sa vrátil pod 100 rubľov za americký dolár.
Alexej Zabotkin z centrálnej banky pritom v piatok (11. 8.) novinárom povedal, že plávajúci výmenný kurz umožňuje ekonomike efektívne sa prispôsobovať meniacim sa vonkajším podmienkam.
Podľa analytikov za oslabením rubľa sú zvýšené výdavky na armádu, čo vedie k rastu dovozu, a klesajúce príjmy z vývozu, najmä ropy a zemného plynu.