Pozitívne nálady investorov okrem toho posilňujú aj lepšie makroekonomické vyhliadky a medzinárodná finančná pomoc, ktorá na Ukrajinu tečie. Podľa analytika tak rastie záujem nielen o ukrajinské vládne dlhopisy, ale aj o dlhopisy tamojších firiem a podnikov.
„Začiatkom augusta centrálna banka v Kyjeve zlepšila svoj odhad medziročného rastu ukrajinskej ekonomiky. V druhom štvrťroku podľa nej stúpala o 18,1 percenta, zatiaľ čo doterajší odhad hovoril o 15,9 percenta,“ priblížil Kovanda. Zároveň vysvetľuje, že za tým stojí napríklad aj rozširovanie alternatívnych ciest vývozu poľnohospodárskej produkcie krajiny.
Čítajte viac Zelenskyj trvá na svojom: Obilie budeme z Ukrajiny vyvážať aj bez súhlasu RuskaTamojšej ekonomike okrem toho pomôže aj pomoc Medzinárodného menového fondu, ktorý Kyjevu schválil štvorročný úverový program vo výške 15,6 miliardy dolárov. Okrem toho Ukrajina vykazuje aj vyššie devízové rezervy, ako sa pôvodne predpokladalo.
Záujem o požičiavanie vláde Volodymyra Zelenského podľa ekonóma naštartovala vzbura vojenskej skupiny vagnerovcov. „Tá sa v júni nakrátko rozhodla „zamieriť na Moskvu“, čo v ruských armádnych kruhoch spôsobilo poplach a obnažilo ich nedostatočnú akcieschopnosť,“ podotkol expert. V tomto prípade sa tak naplno ukázalo, že akcieschopnosť ruskej armády je nižšia, ako sa predpokladalo.
Čítajte viac Ukrajinci navrhli vlastný strop na ruskú ropu, je oveľa nižší. Tak aby to Moskva pocítilaKovanda v tejto súvislosti zdôrazňuje, že záujem o ukrajinské dlhopisy sa aktuálne stal medzinárodným fenoménom a svojim klientom ich odporúča nakupovať napríklad aj druhá najväčšia banka v USA, Bank of America. „Medzinárodní investori jednoducho vsádzajú čoraz viac svojich peňazí, alebo peňazí svojich klientov, na solídnu bezpečnostnú a ekonomickú budúcnosť Ukrajiny,“ uzatvoril český analytik.