Ruská ropa prekročila cenový strop Západu. Príjmy Moskvy vyleteli na niekoľkomesačné maximum

Ruská ropa v júli prekročila cenový strop, ktorý stanovila skupina G7 (siedmich najvyspelejších ekonomík sveta). Príjmy z jej vývozu ropy podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) vyleteli na osemmesačné maximum.

12.08.2023 13:16
Ropa Foto:
Ťažobný stroj na ropu, ilustračný obrázok.
debata (23)

Priemerná cena ruskej ropy prepravovanej po mori minulý mesiac vyskočila na 64,41 dolárov (58,08 eura) za barel (159 litrov), čím prekonala cenový limit G7 na úrovni 60 USD za barel, uviedla IEA v najnovšej správe.

Západ zaviedol cenový strop, aby obmedzil príjmy Ruska z ropy na financovanie vojny na Ukrajine a zároveň zachoval toky ruskej ropy na svetové trhy.

Rusko je jedným z popredných svetových producentov ropy a hrozilo, že príliš prísne obmedzenia spôsobia širší nárast cien.

rusko, deň námorníctva Čítajte viac Ďalší test západných sankcií na Rusko. Tieňová flotila tankerov Putinova prináša malé víťazstvá

V rámci cenového stropu môžu lodné spoločnosti prepravovať ruskú ropu iba vtedy, ak je jej cena nižšia než limit, inak stratia prístup ku kľúčovým službám, ako je poistenie. Výsledkom bolo úplné prekreslenie globálneho obchodu s ropou, pričom Moskva našla kupcov najmä v Indii a Číne, ktorí zaplnili medzeru, keď sa Európa otočila chrbtom k ruskej rope. Rusko sa vo veľkej miere spolieha na tieňovú flotilu starnúcich tankerov, pretože stále hľadá odbytisko pre svoju ropu.

Cenová sila ruskej uralskej ropy odzrkadľuje napätie na strane dodávok po dohode producentov z aliancie OPEC+ o znížení ťažby, uviedla IEA. Rusko eviduje tiež zvýšený dopyt zo svojich rafinérií po sezónnej údržbe. Obmedzenie exportu zo strany Ruska podľa IEA podporí ceny komodity.

Prekročením cenového limitu Moskva posilnila svoje príjmy z ropy, ktoré sú kľúčovým zdrojom financovania rastúcich nákladov na vojnu. Rusko v júli zarobilo 15,3 miliardy dolárov na vývoze svojej ropy a paliva, čo je takmer o 20 percent viac ako v predchádzajúcom mesiaci. V porovnaní s minulým rokom však boli jeho príjmy o viac ako pätinu nižšie.

tanker / ropa / Čítajte viac Ruská cena ropy otestovala sankcie Západu. Jej najnovší pohyb hovorí za všetko

Rusko v reakcii na západné sankcie oznámilo redukciu ťažby o 500-tisíc barelov denne, pričom ako základ použilo februárovú produkciu. Na začiatku pritom neexistovali žiadne dôkazy o dodržiavaní tohto záväzku, ale podľa IEA v júli toto dobrovoľné zníženie Moskva „viac ako splnila“. Rusko uviedlo, že v tomto znížení produkcie bude pokračovať aj v septembri.

Ruský vývoz ropy zostal v júli stabilný na úrovni 7,3 milióna barelov denne po júnovom medzimesačnom poklese, dodala IEA.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #ruská ropa