Ministerstvo financií vyvolalo rozruch novou daňou. Teraz vysvetľuje, koho sa to týka

Plánované prevzatie európskej smernice o minimálnej dani prostredníctvom zavedenia tzv. dorovnávacej dane v SR neznamená pre všetky firmy automaticky vyššie dane. Upozornilo na to v piatok Ministerstvo financií (MF) SR v reakcii na vyjadrenia z uplynulých dní, ktoré podľa rezortu nepresne interpretujú toto opatrenie.

11.08.2023 15:25
Michal Horváth Foto:
Minister financií Michal Horváth
debata

„Cieľom smernice o minimálnej dani je dosiahnuť zdanenie príjmov nadnárodných skupín spoločností s globálnymi ročnými výnosmi viac ako 750 miliónov eur, a to na úrovni efektívnej sadzby dane 15 %,“ priblížilo ministerstvo. Návrh zákona, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní, by mal podľa MF zabezpečiť, aby sa príjmy slovenských dcérskych spoločností prostredníctvom dorovnávacej dane zdanili v SR, a nie v štáte materskej spoločnosti.

Michal Horváth Čítajte viac Ministerstvo financií zavádza na Slovensku novú globálnu minimálnu daň. Koho sa týka?

Na Slovensku totiž pôsobia spoločnosti, ktoré majú nižšiu efektívnu sadzbu dane, ako je zákonná sadzba dane z príjmov 21 % aj minimálna sadzba dorovnávacej dane 15 %, upozornil rezort financií. Dôvody sú rôzne, spôsobujú to napríklad položky nevstupujúce do výpočtu základu dane či rôzne daňové úľavy. „Práve dorovnávacia daň by mala zabezpečiť zdanenie príjmov dotknutých spoločností v SR na úrovni 15 %, čím sa obmedzí dodanenie týchto príjmov v zahraničí,“ dodalo ministerstvo.

debata chyba
Viac na túto tému: #dane