Rezort financií predstavil ďalšie nové dane. Po fajčiaroch je na rade alkohol

Ministerstvo financií robí opatrenia v súlade s dlhodobým zámerom zaťažovať vyššími daňami problémovú spotrebu. Okrem tabaku by štát chcel získať viac aj zo spotreby alkoholu.

09.08.2023 05:00
Michal Horváth Foto:
Spotrebná daň z alkoholu by mohla stúpnuť.
debata (61)

Ministerstvo financií plánuje zvýšiť spotrebnú daň z vína. Ďalej tiež zjednotiť sadzbu spotrebnej dane všetkých druhov alkoholu. Sadzieb je aktuálne niekoľko. Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorú rezort financií zverejnil.

„Cieľom návrhu zákona je prehodnotenie systému zdaňovania alkoholických nápojov a zosúladenie úrovne jednotlivých sadzieb spotrebnej dane,“ uvádza ministerstvo financií. V preklade to znamená, že sadzba spotrebnej dane z alkoholu má byť len jedna. Štát zároveň plánuje vybrať vo forme tejto dane viac. Zatiaľ nie je jasné o koľko, rezort financií dosiaľ zverejnil len predbežnú informáciu, ktorá o konkrétnych finančných dopadoch nehovorí.

Video
Michal Horváth, minister financií vládneho kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora. / Zdroj: TV Pravda

Zákon by sa menil po krátkej dobe

Pôvodne boli sadzby jednotné, no to sa postupne menilo. Aktuálne posledná zmena v zákone o spotrebnej dani z alkoholu je účinná od 1. apríla tohto roka. Vtedy sa zvyšovala daň na spotrebu liehu. Tento druh spotreby je ľahký cieľ. O zvýšení sadzby na lieh sa rozhodovalo v závere minulého roka s tým. Dôvodom na zmenu zákona bolo to, že štát potrebuje dodatočné príjmy na boj s pandémiou a tiež v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Teraz sa majú sadzby ostatných druhov opäť dostať na jednu úroveň k liehu. Vzniknúť má znovu jednotná sadzba na všetky druhu alkoholu. Tá v systéme daní už existovala od roku 2011. Aktuálne však majú vlastnú sadzbu šumivé vína, pivo či lieh. Tiché vína a tiché fermentované nápoje sa nezdaňujú. Zákon o spotrebnej dani z alkoholu ešte pozná takzvaný medziprodukt, ten má tiež vlastnú sadzbu dane z príjmov. Zároveň sa v niektorých prípadoch v zákone objavujú znížené sadzby napríklad pre malé pivovary.

Michal Horváth Čítajte viac Vláda ukazuje prvé návrhy, komu chce zvyšovať dane. Viac zaplatia majitelia nehnuteľností aj fajčiari

Všetky tieto sadzby by sa podľa návrhov rezortu financií mohli zjednotiť. Je to tiež pre štát šanca, ako daňové príjmy z tejto spotreby zvyšovať. Konzumácia alkoholu totiž má významné zdravotné a spoločenské dôsledky, takzvané negatívne externality- a tie ministerstvo financií dlhodobo chce zdaňovať prísnejšie. Je preto jasné, že úprava sadzieb nepovedie k tomu, aby štát od konzumentov alkoholu vybral menej.

Navyše ministerstvo tvrdí, že s fungovaním tejto dane má nadmerné náklady. „Poslaneckými návrhmi boli do zákona zavedené nové typy daňových subjektov, ktorými sú súkromný výrobca destilátu, malý samostatný liehovar a súkromný výrobca piva. Výkon daňového dozoru však vyžaduje mimoriadne finančné náklady v porovnaní s výnosom na spotrebnej dani, ako aj nároky na navýšenie počtu pracovníkov správy dane," uvádza ministerstvo financií.

Vo forme spotrebných daní štát vybral v roku 2022 celkovo 2,5 miliardy eur. Spotrebná daň z liehu priniesla do rozpočtu 232,5 milióna eur. Spotreba piva priniesla do rozpočtu 55,8 milióna eur, spotreba vína znamená daňové príjmy vo výške päť miliónov eur. V skladbe spotrebných daní je najväčšou položkou daň z minerálnych olejov – sem spadajú aj benzín a nafta. Za celý minulý rok vo forme tejto dane štát získal takmer 1,3 miliardy eur.

Zvýšenie sadzby z liehu sa už prejavuje. Kým ku koncu júla 2022 do rozpočtu v tejto forme pritieklo 127 miliónov eur, do konca júla tohto roku to bolo zhruba 156 miliónov eur. Spotreba vína a piva znamená zatiaľ súhrnne viac ako 32 miliónov eur. Je to podobná suma ako v období od januára do júla.

dôchodcovia, manželia, dôchodok Čítajte viac Dôchodkové úspory sa pozviechali, nezastavila ich ani vojna. Pozrite sa, ako sa darilo vašim peniazom (+ prehľad)

Viac aj za cigarety

Zvýšenie dane z alkoholu je v súlade s inými opatreniami, ktoré ministerstvo financií pod vedením ministra Michala Horvátha už predstavilo. V júli ministerstvo zverejnilo úmysel viac získať na spotrebnej dani z tabaku.

Rezort financií chce pripraviť automat, ktorý by dane z tabaku zvyšoval v rámci vopred určeného harmonogramu automaticky. „Z dôvodu dosiahnutia adekvátneho daňového zaobchádzania s tabakovými výrobkami sa navrhuje pokračovať v nastavení mechanizmu zvyšovania sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov vo viacročnom horizonte a novelou zákona upraviť sadzby spotrebnej dane na tabakové výrobky,“ uvádza ministerstvo.

Tieto opatrenia sú súčasťou palety možností, ktoré chce aktuálna úradnícka vláda premiéra Ľudovíta Ódora nechať pre budúci vládny kabinet, ktorý vzíde z volieb. Zatiaľ kabinet predstavil zamýšľané zmeny predovšetkým na príjmovej strane rozpočtu.

Ako v súčasnosti funguje spotrebná daň z alkoholu?

Daňou je zaťažený lieh, šumivé víno, takzvaný medziprodukt, pivo a lieh vyrobený súkromne.

  • Základ dane pre lieh vyrobený vo veľkom je množstvo liehu vyjadrené v hektolitroch 100 % alkoholu pri teplote 20 °C, pričom množstvo liehu je možné vyjadriť aj v litroch 100 % alkoholu pri teplote 20 °C. Sadzba dane je 1 404 eur.
  • Pre lieh sa uplatňuje aj znížená sadzba spotrebnej dane. Základ dane pre lieh vyrobený súkromne je celkové množstvo liehu, ktoré je súkromný výrobca destilátu oprávnený vyrobiť. Znížená sadzba dane je 702 eur.
  • Víno sa zdaňuje v prípade, že ide o šumivé víno. Základ dane je množstvo vína vyjadrené v hektolitroch. Sadzba dane pre šumivé víno a šumivý fermentovaný nápoj je 79,65 eura. Tiché druhy vína a fermentovaného nápoja majú sadzbu nulovú.
  • Základ dane pre medziprodukt je množstvo medziproduktu vyjadrené v hektolitroch, sadzba dane je 84,24 eura.
  • Základ dane v prípade piva je množstvo piva vyjadrené v hektolitroch, sadzba dane je 3,587 eur. Zákon pozná aj zníženú sadzbu tejto spotrebnej dane. Jej výška je 2,652 eur a uplatňuje sa pre samostatné malé pivovary.

ZDROJ: Finančná správa

© Autorské práva vyhradené

61 debata chyba
Viac na túto tému: #alkohol #novela #spotrebná daň