Vojna tvrdo zatlačila na ruský rozpočet. Moskva zdvojnásobila výdavky na obranu

Rusko v tomto roku zdvojnásobilo výdavky na obranu, ktoré tak teraz tvoria asi tretinu všetkých verejných výdavkov. Uviedla to dnes agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na vládny dokument, do ktorého mala možnosť nahliadnuť. Ide o ekvivalent viac ako 91,5 miliardy eur.

04.08.2023 11:35
moskva Foto: ,
Červené námestie v Moskve.
debata (72)

Náklady na vojnu proti Ukrajine, ktorá dnes pokračuje 527. dňom, sa roztáčajú a zvyšujú tlak na financie Moskvy, poznamenala agentúra.

Čísla vrhajú svetlo na ruské výdavky na vojnu v čase, keď už nie sú zverejňované údaje o rozpočtových výdavkoch jednotlivých odvetví, píše Reuters. Ukazujú, že iba v prvej polovici tohto roka Rusko vydalo na obranu o 12 percent (teda o približne 600 miliárd rubľov) viac ako pôvodne plánovaných 4,98 bilióna rubľov (asi 426 miliónov eur) na tento rok.

Výdavky na obranu v prvých šiestich mesiacoch tohto roku dosiahli 5,59 bilióna rubľov (asi 470 miliónov eur), čo je 37,3 percenta z celkových 14,97 bilióna rubľov (takmer 128 miliárd eur) vynaložených v danom období, uvádza dokument.

shutterstock 602443307 Čítajte viac Rusko je podľa analytikov v koncoch a finančne skolabuje. Končia sa dobré správy

Náklady rastú

Rozpočtový plán Ruska pritom oficiálne počíta s tým, že na „národnú obranu“ bude vynaložených 17,1 percenta z celkových prostriedkov. Ruská vláda a ministerstvo financií na žiadosti agentúry o vyjadrenie k číslam nereagovali.

Rastúce náklady na vojnu podporujú mierne oživenie ruskej ekonomiky v tomto roku s vyššou priemyselnou produkciou, ale už stlačili rozpočtové financie do deficitu v ekvivalente asi 28 miliárd dolárov, čo je číslo umocnené klesajúcimi príjmami z exportu.

Vyššie výdavky na obranu kvôli špeciálnej vojenskej operácii, ako Moskva nazýva vojnu proti Ukrajine, by mohli schodok ďalej prehĺbiť, zatiaľ čo zvýšenie produkcie by mohlo kanibalizovať ďalšie sektory a vytlačiť súkromné ​​investície.

Výpočty agentúry Reuters založené na vládnom materiáli ukázali, že Rusko minulo na obranu v prvom polroku 19,2 percenta všetkých pôvodne plánovaných rozpočtových výdavkov na celý rok 2023.

Posledné verejne dostupné údaje ukázali, že Moskva v januári a vo februári minula na armádu dva bilióny rubľov. V prvej polovici tohto roka boli rozpočtové výdavky o 2,44 bilióna rubľov vyššie ako v rovnakom období roku 2022. Podľa dokumentu 97,1 percenta tejto dodatočnej sumy zamierilo do sektora obrany.

Nové odhady

Dokument poskytol nový odhad ročných výdavkov na obranu vo výške 9,7 bilióna rubľov, čo je jedna tretina celkových výdavkov vo výške 29,05 bilióna rubľov. To by podľa Reuters predstavovalo najvyšší podiel obrany za najmenej posledné desaťročie.

putin Čítajte viac Putinov rozpočet vysychá. Ničí ho vojna aj sankcie

V rokoch 2011 až 2022 vynaložilo Rusko na obranu minimálne 13,9 percenta a maximálne 23 percent svojho rozpočtu.

Rusko už minulo 57,4 percenta svojho nového ročného obranného rozpočtu, ukázal dokument. Vojenská výroba viedla k silnému oživeniu priemyselnej výroby a analytici hovoria, že štátne zákazky na obranu boli hlavným motorom hospodárskeho oživenia Ruska smerujúceho k rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto roku po minuloročnom poklese o 2,1 percenta.

Konkrétne financovanie obrany je utajované, ale niektoré údaje, aj keď nie sú už verejné, sú dostupné. Dokument napríklad ukazuje, že Rusko v prvom polroku vydalo na platy vojakov takmer jeden bilión rubľov, čo je o 543 miliárd rubľov viac ako v rovnakom období minulého roka.

Vicepremiér Denis Manturov v júli uviedol, že obranný priemysel teraz vyrába každý mesiac viac munície ako za celý rok 2022.

Financovanie škôl, nemocníc a ciest bolo už tento rok obmedzované v prospech obrany a bezpečnosti, ale ako rastie podiel výdavkov na obranu, môžu škrtom čeliť aj ďalšie oblasti.

„Vojenskoprie­myselný komplex obstaráva rast priemyselnej výroby, ale ‚civilný‘ priemysel opäť spomaľuje,“ povedal Dmitrij Polevoj, šéf investícií Locko-Invest, po ohlásení údajov o priemyselnej výrobe za jún v minulom týždni.

Tie vykázali medziročný rast o 6,5 percenta, a to predovšetkým vďaka nízkej porovnávacej základni z minulého roka. Po vylúčení sezónnej produkcie sa rast úplne zastavil.

Ďalšie sektory budú krvácať

Ekonóm CentroCreditBank Jevgenij Suvorov uviedol, že vojenský priemysel ide na plný výkon. „Nevieme, aký je potenciál pre ďalšie zvýšenie výroby tankov a rakiet,“ uviedol Suvorov na sieti Telegram. „Vieme však, že ďalšie zvýšenie tejto výroby je možné iba na úkor krvácania ďalších zamestnancov z iných sektorov ekonomiky,“ podotkol.

Rusko, ktoré je čistým vývozcom, obvykle vykazuje rozpočtové prebytky, teraz ale druhý rok po sebe vykáže deficit. Hodnota vývozu energií v prvom polroku pritom medziročne klesla o 47 percent.

Vyššie rozpočtové výdavky zvyšujú inflačné riziká. Centrálna banka v júli zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 8,50 percenta a analytici očakávajú ďalší rast nákladov na pôžičky.

rubeľ, Rusko, Moskva Čítajte viac Ruský rozpočet by bol vyrovnaný pri 82 USD za barel ropy

Ruská centrálna banka predpovedá v tomto roku rast HDP o 1,5 až 2,5 percenta, čo je v súlade s očakávaním analytikov v ankete agentúry Reuters. Medzinárodný menový fond (MMF) v apríli predpovedal na tento rok rast o 0,7 percenta, ale s globálnou izoláciou, ktorá zhorší vyhliadky Ruska v ďalších rokoch.

„Hojné fiškálne ‚steroidy‘ zatiaľ celkom dobre pomáhajú, ale ťažko zlepšujú strednodobú alebo dlhodobú pozíciu ekonomiky,“ povedal Polevoj. „Akonáhle sa fiškálna konsolidácia stane nevyhnutnou, ekonomika sa prudko spomalí,“ dodal.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #Moskva #Rusko #vojna na Ukrajine