Ministerstvo financií zavádza na Slovensku novú globálnu minimálnu daň. Koho sa týka?

Ministerstvo financií SR navrhuje na Slovensku zaviesť tzv. dorovnávaciu daň. Týmto krokom chce zabezpečiť minimálne zdanenie príjmov podnikateľov nachádzajúcich sa na Slovensku, ktorí sú členmi nadnárodnej skupiny podnikov alebo veľkej vnútroštátnej skupiny, a to dorovnaním ich dane na úroveň 15 %.

03.08.2023 11:10
Michal Horváth Foto:
Minister financií Michal Horváth
debata (3)

Legislatívny návrh predložil rezort financií do pripomienkového konania. Ide o transpozíciu európskej smernice a zároveň implementáciu tzv. Piliera 2 iniciatívy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) k reforme medzinárodného zdaňovania. Zákon by mal byť účinný od 31. decembra tohto roka.

SR Mochovce AE Blok Tretí Palivo Jadrové Zavážanie NRX Čítajte viac Slovenské elektrárne reagujú na predpoveď ÚRSO o cenách energií. Vyjadrili sa k elektrine

Nový zákon sa má vzťahovať na skupiny podnikov s ročnými výnosmi aspoň 750 miliónov eur, ktoré dosiahli v najmenej dvoch zo štyroch účtovných období. Ak je efektívne zdanenie príjmov takýchto subjektov na Slovensku pod úrovňou minimálnej sadzby dane, teda 15 %, rozdiel sa vyberie prostredníctvom navrhovanej dorovnávacej dane. „Opatrenie bude mať, aj napriek prvotným výdavkom finančnej správy na informačné systémy, predpokladaný pozitívny vplyv na štátny rozpočet," tvrdí rezort financií.

Michal Horváth Čítajte viac Ministerstvo financií už pripravuje novú daň. Dotkne sa majiteľov nehnuteľností

Zavedenie minimálnej úrovne zdaňovania podľa ministerstva zamedzí presunu ziskov do štátov s nulovým alebo veľmi nízkym zdanením. V svetovom meradle sa medzi štátmi Európskej únie nastavia spravodlivejšie podmienky podnikania. Európska únia aj OECD touto úpravou očakávajú, že podniky, ktoré sú súčasťou veľkých nadnárodných skupín, budú platiť spravodlivý podiel dane bez ohľadu na to, kde pôsobia.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #ministerstvo financií #Dán