Experti odporúčajú, na čo si dať pozor pri kúpe klimatizácie

Telefóny im zvonia nepretržite a sú radi, že ich stíhajú dvíhať. Inštalatéri klimatizácií sa v lete nezastavia.

29.07.2023 09:02
klimatizácia Foto:
debata (19)

Nápor majú hlavne počas horúcich dní, keď neznesiteľné teploty cez deň a tropické noci presvedčia ľudí, aby siahli po klimatizácii. Dopyt po domácom chladení rastie z roka na rok, potvrdzujú to samotné firmy z biznisu.

„Vždy dopyt závisí od toho, kedy prídu vyššie teploty, ľudia zabúdajú na to, že ideálne je pripraviť sa na leto už vopred. Keď však teploty stúpnu, dopyt je každým rokom väčší,“ opisuje situáciu pre Pravdu Ján Vlačuha zo spoločnosti TeploZima.

SAŽP, Matej Kerestúr, generálny riaditeľ, Čítajte viac Obnov dom prejde zmenami. Medzi novinkami bude zaradenie kotlov na biomasu, tvrdí nový šéf projektu

Nápor na objednávky rastie s príchodom horúcich dní. Ako vysvetľuje produktová manažérka spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) Lenka Gergeľová, klimatizácia patrí medzi produkty, ktoré spĺňajú charakteristiku impulzívneho nákupu. „Čiže väčšina zákazníkov sa pre tento produkt rozhoduje až po prvých horúcich dňoch. V lete dopyt po klimatizácii rapídne stúpa, čo sme zaznamenali aj počas tohto leta,“ hovorí.

Podľa Východoslovenskej spoločnosti s vyšším dopytom po klimatizáciách v časoch horúčav sa predlžuje aj doba dodania. Zákazníkom preto odporúčajú, aby sa začali zaujímať o klimatizácie skôr, teda napríklad ešte pred letom. Vhodná doba je aj po lete, keďže klimatizáciu je možné využívať aj mimo letnej sezóny.

O aké typy klimatizácií je záujem

Ako pri všetkých elektrospotre­bičoch, aj v prípade klimatizácií existuje viacero možností nákupu. Odlišujú sa značkou, funkciami, cenou, spotrebou energie a inými vlastnosťami. Na Slovensku ľudia najčastejšie kupujú klasické nástenné klimatizácie strednej triedy.

„Niektorí majú záujem o jednoduché klímy s manuálnym ovládaním z pohodlia domova, iní preferujú možnosť ovládania klímy cez aplikáciu v mobile,“ vysvetľuje Gergeľová s tým, že výber jednotky závisí od preferencie zákazníka. Okrem možnosti ovládania sa zákazník podľa nej zaujíma aj o spotrebu energie a vyhľadáva skôr energeticky úspornejšie klimatizácie.

Model klimatizácie do značnej miery určuje aj to, v akej nehnuteľnosti bývate. Ako vysvetľuje Juraj Vidan zo spoločnosti Daikin, v prípade novostavieb domov sú to najmä kanálové jednotky, ktoré sú takmer „neviditeľné“ a nenarúšajú dizajn interiérov. „Pri rekonštrukciách sú to najčastejšie nástenné jednotky a tu sa záujem líši podľa požadovaného výkonu, veľkosti domácnosti, energetickej efektivity, možnosti vykurovania a čistenia vzduchu,“ dodáva.

Klimatizácia môže poslúžiť aj v zimných mesiacoch. Mnohé totiž dokážu aj vykurovať. Klimatizáciou si môžu ľudia v domácnostiach vykurovať priestor v čase, keď ešte centrálne vykurovanie nie je spustené, respektíve ešte nie je začiatok vykurovacej sezóny. Napríklad v minulom roku výrazne ovplyvnila záujem o klimatizácie situácia na energetickom trhu – vojna na Ukrajine, hrozby vysokých cien energií. „To spôsobilo, že sa zvýšil dopyt po multisplit riešeniach, ktoré zákazníci využívajú nielen na chladenie, ale aj na kúrenie v prechodnom období,“ hovorí Lenka Gergeľová.

V neposlednom rade by mal záujemca venovať pozornosť aj samotnej firme, od ktorej chce klimatizáciu kúpiť. „Bohužiaľ, každé leto vzniká veľa firiem, ktoré sa snažia zaujať nízkou cenou a na ďalší rok zaniknú a zákazníci nevedia dané zariadenia reklamovať,“ tvrdí Ján Vlačuha. Potom sa zákazníci často obracajú na ich firmu s opravami. Keďže zariadenie nie je zakúpené u nich, sú nútení opravu spoplatniť a objednať im náhradné diely, prípadne musia prerobiť celú montáž. Vo finále si potom podľa neho zákazník priplatí viac, ako keď si službu objedná od renomovanej firmy. Odporúča pri výbere firmy sledovať recenzie a aj obrat firmy, aby bol aspoň milión eur, čo je približne tisíc predaných klimatizácií ročne.

Aká je ideálna klimatizácia

Lenka Gergeľová vysvetľuje, ako by mala vyzerať ideálna klimatizácia a na čo si dať pozor pri jej kúpe. V prvom rade by mala podľa nej klimatizácia chladiť, vykurovať, filtrovať vzduch, dezinfikovať ho, zvlhčovať aj odvlhčovať. Toto všetko by mala vykonávať bez pocitu prievanu a mala by byť extrémne tichá.

Okrem funkcií je dôležitá aj spotreba energie. Pri výbere klimatizácie do bytu alebo domu odporúča vybrať si zariadenie v energetickej triede A+ až A+++. „Tieto úspornejšie klimatizácie fungujú perfektne a nespotrebujú počas prevádzky toľko elektriny,“ vysvetľuje. Niektoré klimatizácie je možné ovládať pomocou mobilnej aplikácie. V nej sa používateľ dozvie o všetkých dôležitých parametroch vnútorného vzduchu aj o technickom stave jednotky, s možnosťou predikcie potreby servisu a údržby.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #rady #klimatizácia #kúpa