Budú hypotéky ešte drahšie? Kľúčová sadzba sa opäť zvýšila

Európska centrálna banka (ECB) v rámci boja proti vysokej inflácii opäť zvýšila úrokové sadzby, už deviatykrát po sebe. Rada guvernérov ECB vo štvrtok rozhodla o zvýšení sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu.

27.07.2023 15:37
Lagardová Foto: ,
Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová.
debata

Kľúčová úroková sadzba, za ktorú môžu komerčné banky získať od ECB nové peniaze, sa tak posunula na 4,25 %. Naposledy bola takto vysoko na začiatku globálnej finančnej krízy v októbri 2008. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, DPA a Reuters.

Po rokoch nulových a záporných úrokových sadzieb ich začala ECB v júli 2022 zvyšovať najrýchlejším tempom vo svojej histórii. Svoj boj proti inflácii zintenzívnil aj Federálny rezervný systém (Fed) v USA, ktorý v stredu (26. 7.) zvýšil svoju hlavnú úrokovú sadzbu na najvyššiu úroveň za posledných 22 rokov. Kľúčový úrok sa teraz pohybuje v pásme 5,25 až 5,5 %.

úspory, dôchodok, penzia, peňaženka, peniaze, Čítajte viac Na rodičovský dôchodok stále čakajú tisíce ľudí. V čom je problém?

Vyššie úrokové sadzby zdražujú úvery, čo môže utlmiť dopyt a tým pôsobiť proti rastu cien. V júni sa inflácia v eurozóne oslabila. Podľa štatistického úradu EÚ Eurostat boli spotrebiteľské ceny v spoločenstve 20 krajín platiacich eurom o 5,5 % vyššie ako v rovnakom mesiaci minulého roka. To je výrazne viac ako strednodobá cieľová hodnota na úrovni dvoch percent, ktorú považuje ECB za optimálnu pre udržanie cenovej stability v strednodobom horizonte.

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny energií a potravín, navyše v júni vzrástla na 5,5 % z májových 5,3 %.

Ide o peniaze: Úroky na hypotékach
Video
Odpovedá Pavel Škriniar zo Swiss Life Select / Zdroj: TV Pravda
debata chyba
Viac na túto tému: #ECB #hypotéka