Rázne odsúdil ruskú agresiu. Minister informoval o pokroku Slovenska

Počas pracovnej cesty v Spojených štátoch amerických sa minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Peter Balík zúčastnil na Politickom fóre na vysokej úrovni Organizácie Spojených národov (OSN) o trvalo udržateľnom rozvoji.

19.07.2023 14:03
Peter Balík Foto:
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík.
debata (3)

Predstavil pokrok Slovenska v plnení cieľov Agendy 2030 a absolvoval viacero bilaterálnych stretnutí. Informovalo o tom Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. „Tento rok sme v polovici nášho úsilia dosiahnuť ciele udržateľného rozvoja do roku 2030,“ vyjadril sa na pôde OSN Balík. Menovite uviedol pokrok v oblasti energetiky a cieli o dôstojnej práci.

Veronika Remišová, hackathon Čítajte viac Remišovej školenie dôchodcov s tabletmi. Vyhodnotili, ako dopadla prvá fáza

Balík absolvoval viacero bilaterálnych stretnutí. S výkonnou riaditeľkou programu OSN pre bývanie a ľudské sídla Maimonou Mohd Sharif hovoril o spolupráci pri obnove Ukrajiny, na ktorú MIRRI poskytne 250.000 eur. Diskutoval aj s predsedníčkou Hospodárskej a sociálnej rady OSN Lachezarou Stoevou o potrebe zvýšiť tempo plnenia cieľov udržateľného rozvoja. O využívaní geotermálnej energie, v rámci plánovaného projektu v Košiciach, minister hovoril s vyslancom islandskej vlády Eggertom Benediktom Gudmundssonom.

Na politickom fóre Balík zdôraznil negatívny vplyv vojenských konfliktov na udržateľný rozvoj a odsúdil ruskú agresiu na Ukrajine. „Žiadna vojna nie je zlučiteľná s udržateľným rozvojom,“ uviedol.

Agenda 2030 je súhrnom globálnych záväzkov, ktorými OSN reaguje na výzvy súčasnosti. Bola prijatá v roku 2015 a vyzýva štáty na spoločný koordinovaný postup. Slovenská vízia pre Agendu 2030 zahŕňa vzdelanie, smerovanie k znalostnej a environmentálnej ekonomike, znižovanie chudoby, sociálnu inklúziu, udržateľnú krajinu v kontexte zmeny klímy, dobré zdravie, právny štát, demokraciu a bezpečnosť.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Spojené štáty #pokrok